Taner Yıldız o madenin güvenliğini böyle övdü

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan felaketin ardından arşivlerden bir haber göze çarptı. Taner Yıldız bundan 9 ay önce o madende alınan güvenlik önlemlerini anlata anlata bitiremiyordu.

Taner Yıldız o madenin güvenliğini böyle övdü

Enerji Bakanı Taner Yıldız, trafo patlaması sonucu çıkan yangında, yüzlerce işçinin mahsur kaldığı kömür ocağını işleten Soma Holding'e ait Soma Işıklar bölgesindeki kömür ocağının açılışında yaptığı konuşmada, ocağın örnek alınacak niteliklere sahip olduğunu ve işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu savunmuş.

Madenin açılışında konuştu

9 Temmuz 2013′te Soma'ya giden Bakan Yıldız, Işıklar bölgesinde şirketin yeni aldığı kömür madeninin açılışında konuştu. İftarını işçilerle birlikte açan Yıldız, örnek alınacak niteliklere sahip ocağın işçi güvenliğini ön planda tuttuğunu belirtti.

‘Türkiye'nin refahını bozmak isteyenler var'

Madenlerin Türkiye'nin refahı anlamına geldiğini belirten Yıldız. “Türkiye'nin refahını bozmak isteyenler Türkiye'nin siyaset tarihinde her zaman olabilir, olacaktır. Takmayın kafanızı. Kafanız karışmasın, gönlünüz bulanmasın. Bizler Allah'ın izniyle sizden aldığımız desteklerle beraber Türkiye'nin nasıl 10 yılda GSMH'sini üç katına çıkardıksa önümüzdeki 10 yılda da sizlerle beraber bunu daha yükseğe çıkaracağız” diye konuştu.

‘Sayın bakanım bizi onurlandırdı'

Törende konuşan Soma Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alp Gürkan (şu anda başkan), “Soma'da 30 yıl sonra bugünlerde 6 bin 400 çalışanımız bulunuyor. Bugün Işıklar Ocağımızın açılışını sayın bakanım biz onurlandırarak yaptı. Bu işi yaparken bize yoldaşlık yapan bütün arkadaşlarımıza, yöneticilerimize ve devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘İşçiler zorla bekletildi' iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Sakine Öz, Bakan Yldız'In katıldığı maden açılışı ve iftar yemeğine ilişkin verdiği soru önergesinde, mesailerini bitiren maden işçilerinin evlerine yollanmadıkları, törene katılmaya zorlandıkları ve altı saat boyunca ocakta bekletildiklerine yönelik iddiaları Meclis gündemine taşımıştı.

Soma Holding hakkında

20140513 soma holding1984′te Soma Kömür A.Ş. adıyla kurulup kömür madenciliğine başladı.

2005′te Türkiye Kömür İşletmeleri'nden (TKİ) devralma suretiyle yaklaşık 18 milyon ton kömür rezervinin rödovans (kömür payı) karşılığında işletilmesi işini üstlendi.

Aylık ortalama 250 bin ton kömür üretiyor.

Üretilen kömürün tamamı TKİ tarafından satın alınıp sanayi ve ısınma amaçlı olarak piyasaya sürülüyor.

2009′da Ciner Grubu'ndan yine Soma'daki 15 milyon tonluk kömür rezervini de devraldı. Bu maden de yıllık 2 milyon 500 bin ton kapasiteli.

Halihazırda 5 bini yeraltında olmak üzere 5 bin 550 kişilik bir personeli var. Personel içindeki 130 civarında mühendisten oluşan teknik ekip de iş güvenliğinden sorumlu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...