Dershane kararında flaş gelişme!

Ocak 14, 2014 |
Facebook'ta Paylaş

Dershanelerin dönüşümü sürecinde; 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıfa başlayan tüm öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yapılan görüşmelerin ardından dershane yasa taslağına son şeklini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu hafta içinde taslağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak.

NTV’nin ulaştığı tasarıda en dikkat çeken ayrıntı ise “1-5-9 formülü”.

Dershanelerin dönüşümü sürecinde; 1’inci, 5’inci ve 9’uncu sınıfa başlayan tüm öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Maliye Bakanlığı her bir öğrenci için devlete maliyeti doğrultusunda yaklaşık 3 bin lira ödeme yapacak.

Teşvik, bu yıldan itibaren dört yıl boyunca devam edecek. Bu da sadece bütün dershanelerin özel okula dönüşmesi durumunda bile 3 bin 800 şubeyi dolduracak öğrenci için ödeme yapılacağı anlamına geliyor.

Taslağa göre, özel etüt merkezleri kapatılmayacak, ancak yaş sınırlaması getirilecek. Çalışan anne-babaları gözönüne alan bakanlık, özel etüt merkezlerine ücret karşılığında 12 yaşa kadar öğrenci almasına izin verecek.

DERSHANELER İÇİN SON TARİH 1 EYLÜL 2015 

Dershanelerin faaliyetlerini sona erdirmeleri için verilen süre ise 1 Eylül 2015 tarihi olarak yasa taslağında yer aldı. Dershanelerde çalışan öğretmenlerden pedagojik formasyonu olmayan öğretmenlere formasyon eğitimi verilecek. Bu öğretmenler, halk eğitim merkezlerindeki takviye kurslarda görevlendirilecek. Öğretmenlerin bu merkezlerde görev alabilmesi için 5 yıl dershanede sigortalı olarak çalışma kriteri arayacak olan bakanlık, birçok öğretmenin dershanede kayıt dışı çalıştığını, devlete alınacak dershane öğretmen sayının 15 bin civarında olduğunu belirledi.

AÇIK LİSE OLABİLECEKLER

Kira kontratı devam eden dershaneler, mekanlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilebilecek. Bakanlık da buralarda halk eğitim merkezleri kuracak. 2015 yılından itibaren özel okula dönüşemeyen dershaneler 2 yıllığına açık lise olarak eğitimlerine devam edebilecek. MEB’in araştırmasına göre dershaneler teşvik kategorisinde en çok arsa tahsisini isterken, dönüşülecek eğitim kurumu kategorisinde ise açık lise talebinde bulunuyor. Böylece 2017’ye kadar tam anlamıyla dershaneler dönüştürülecek. Yasa taslağı ile birlikte özel okul olma kriterleri de yumuşatılacak. Alkollü satış yapılan mekanların eğitim kurumlarına uzaklığına yönelik kriter aranmayacak. Özel okula dönüşebilmesi için 200 metrekare bahçe şartını da aramayan bakanlık, dershane binalarının müstakil binada olmasını şart olarak koşacak. Bakanlığın dershaneleri, arsa tahsisi, kredi kolaylığı ve borç yapılandırması gibi tüm teşviklerden yararlandıracağı kaydedildi.Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

2015 yılında eğitimin bütçesi!

Bakan Avcı, 2015 yılında eğitime ayrılan bütçenin 5 milyar 494 milyon liraya yükseltilerek yüzde 328,65 artış sağlandığını ifade etti.

Polis Koleji ve Akademisi kapatılıyor!

Polis koleji öğrencileri eşdeğer liselere, Polis Akademisi öğrencileri de YÖK'ün belirleyeceği İİBF'lere gönderilecek.

Öğrencilerin ‘dur’ ihtarına uymayana ceza!

Sekiz okulda başlatılan 'Okul Geçit Görevlisi' uygulaması ile öğrenciler yaya geçitlerinde görev yapacak.

AHAVK, miniklere havacılığı sevdirdi!

Çevre ilkokullardan gelen 180 öğrenciye eğitim veren AHAVK (Anadolu Üniversitesi Havacılık Kulübü), miniklere havacılığı sevdirdi.

KYK kredi ve burs sonuçları internette!

KYK kredi ve burs sonuçları e-devlet üzerinden açıklanacak. Peki KYK Burs ve Krediler nasıl ödenecek, KYK ödemelerinde sıralama nasıl olacak?

Köy okulu sorunlarla boğuşuyor!

Yazın suları akmayan, kış mevsiminde de yağışlı havalarla birlikte damlayan köy okulu, dört bir yanı naylon kaplanarak eğitim veriyor.

Enver Yücel’e ödülünü Ban Ki-moon verdi!

Küresel Eğitime Katkı Ödülü'ne layık görülerek dünyada bu dalda ödül alan ilk Türk olan Enver Yücel, ödülünü Ban Ki-moon’un elinden aldı.

Robotlar, ODTÜ’de yarışacak!

Türkiye'nin ilk ve en köklü robot yarışmaları organizasyonu olan Uluslararası ODTÜ Robot Günleri, 7-8 Mart 2015’de ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılacak.