Dershane kararında flaş gelişme!

Ocak 14, 2014 |
Facebook'ta Paylaş

Dershanelerin dönüşümü sürecinde; 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıfa başlayan tüm öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yapılan görüşmelerin ardından dershane yasa taslağına son şeklini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu hafta içinde taslağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak.

NTV’nin ulaştığı tasarıda en dikkat çeken ayrıntı ise “1-5-9 formülü”.

Dershanelerin dönüşümü sürecinde; 1′inci, 5′inci ve 9′uncu sınıfa başlayan tüm öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Maliye Bakanlığı her bir öğrenci için devlete maliyeti doğrultusunda yaklaşık 3 bin lira ödeme yapacak.

Teşvik, bu yıldan itibaren dört yıl boyunca devam edecek. Bu da sadece bütün dershanelerin özel okula dönüşmesi durumunda bile 3 bin 800 şubeyi dolduracak öğrenci için ödeme yapılacağı anlamına geliyor.

Taslağa göre, özel etüt merkezleri kapatılmayacak, ancak yaş sınırlaması getirilecek. Çalışan anne-babaları gözönüne alan bakanlık, özel etüt merkezlerine ücret karşılığında 12 yaşa kadar öğrenci almasına izin verecek.

DERSHANELER İÇİN SON TARİH 1 EYLÜL 2015 

Dershanelerin faaliyetlerini sona erdirmeleri için verilen süre ise 1 Eylül 2015 tarihi olarak yasa taslağında yer aldı. Dershanelerde çalışan öğretmenlerden pedagojik formasyonu olmayan öğretmenlere formasyon eğitimi verilecek. Bu öğretmenler, halk eğitim merkezlerindeki takviye kurslarda görevlendirilecek. Öğretmenlerin bu merkezlerde görev alabilmesi için 5 yıl dershanede sigortalı olarak çalışma kriteri arayacak olan bakanlık, birçok öğretmenin dershanede kayıt dışı çalıştığını, devlete alınacak dershane öğretmen sayının 15 bin civarında olduğunu belirledi.

AÇIK LİSE OLABİLECEKLER

Kira kontratı devam eden dershaneler, mekanlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilebilecek. Bakanlık da buralarda halk eğitim merkezleri kuracak. 2015 yılından itibaren özel okula dönüşemeyen dershaneler 2 yıllığına açık lise olarak eğitimlerine devam edebilecek. MEB’in araştırmasına göre dershaneler teşvik kategorisinde en çok arsa tahsisini isterken, dönüşülecek eğitim kurumu kategorisinde ise açık lise talebinde bulunuyor. Böylece 2017’ye kadar tam anlamıyla dershaneler dönüştürülecek. Yasa taslağı ile birlikte özel okul olma kriterleri de yumuşatılacak. Alkollü satış yapılan mekanların eğitim kurumlarına uzaklığına yönelik kriter aranmayacak. Özel okula dönüşebilmesi için 200 metrekare bahçe şartını da aramayan bakanlık, dershane binalarının müstakil binada olmasını şart olarak koşacak. Bakanlığın dershaneleri, arsa tahsisi, kredi kolaylığı ve borç yapılandırması gibi tüm teşviklerden yararlandıracağı kaydedildi.Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

MEB, yakılan okullar için harekete geçti!

Gösterilerde hasar gören okulların en kısa zamanda onarılması için planlama yaptıklarını belirten Bakan Avcı, tadilat çalışması için 65 milyon lira kaynak ayırdıklarını söyledi.

Sınavsız ikinci diploma için son fırsat!

Öğrencilerin yoğun talebi üzerine başvuruları 24 Ekim 2014 tarihi mesai bitimine kadar uzatan İÜ AUZEF, sınavsız 2. diploma fırsatı sunuyor.

Sosyal bilimlerin önemine dikkat çekti!

Prof.Dr. Yılmaz Özbek, dünyada sosyal bilimlerin giderek artan önemine Türkiye'nin ayak uyduramadığını söyledi.

Burs ve kredi başvuruları başladı!

Bugün başlayan burs ve öğrenim kredisi başvuruları Yurt-Kur'un resmi web sitesi "www.kyk.gov.tr" adresinden yapılabilecek.

Öğretmenlere rotasyonun kriterleri belirlendi!

Öğretmenler için rotasyon uygulamasının kriterleri belirlendi. Taslağa göre öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam sekiz yıl görev yapabilecek.

Beyaz önlük giyerek eğitime başladılar!

Gaziantep'te, Konukoğlu Üniversitesi bünyesinde kurulan Tıp Fakültesi'ne kayıt yaptıran 51 öğrenci, beyaz önlük giyme töreniyle eğitime başladı.

Uzmanlar da akademik personeldir!

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) henüz imza aşamasında ve hala mecliste olan taslağın uzmanları da kapsayacak şekilde revize edilmesini istedi.

Öğrenciler, yurt önünde ateş yakarak ısındı!

Yurtkur'a ait yurdun önünde ateş yakan 6 öğrenci barınma sorununun çözülmesini istedi.