Dershane kararında flaş gelişme!

Ocak 14, 2014 |
Facebook'ta Paylaş

Dershanelerin dönüşümü sürecinde; 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıfa başlayan tüm öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yapılan görüşmelerin ardından dershane yasa taslağına son şeklini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu hafta içinde taslağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak.

NTV’nin ulaştığı tasarıda en dikkat çeken ayrıntı ise “1-5-9 formülü”.

Dershanelerin dönüşümü sürecinde; 1′inci, 5′inci ve 9′uncu sınıfa başlayan tüm öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.

Maliye Bakanlığı her bir öğrenci için devlete maliyeti doğrultusunda yaklaşık 3 bin lira ödeme yapacak.

Teşvik, bu yıldan itibaren dört yıl boyunca devam edecek. Bu da sadece bütün dershanelerin özel okula dönüşmesi durumunda bile 3 bin 800 şubeyi dolduracak öğrenci için ödeme yapılacağı anlamına geliyor.

Taslağa göre, özel etüt merkezleri kapatılmayacak, ancak yaş sınırlaması getirilecek. Çalışan anne-babaları gözönüne alan bakanlık, özel etüt merkezlerine ücret karşılığında 12 yaşa kadar öğrenci almasına izin verecek.

DERSHANELER İÇİN SON TARİH 1 EYLÜL 2015 

Dershanelerin faaliyetlerini sona erdirmeleri için verilen süre ise 1 Eylül 2015 tarihi olarak yasa taslağında yer aldı. Dershanelerde çalışan öğretmenlerden pedagojik formasyonu olmayan öğretmenlere formasyon eğitimi verilecek. Bu öğretmenler, halk eğitim merkezlerindeki takviye kurslarda görevlendirilecek. Öğretmenlerin bu merkezlerde görev alabilmesi için 5 yıl dershanede sigortalı olarak çalışma kriteri arayacak olan bakanlık, birçok öğretmenin dershanede kayıt dışı çalıştığını, devlete alınacak dershane öğretmen sayının 15 bin civarında olduğunu belirledi.

AÇIK LİSE OLABİLECEKLER

Kira kontratı devam eden dershaneler, mekanlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilebilecek. Bakanlık da buralarda halk eğitim merkezleri kuracak. 2015 yılından itibaren özel okula dönüşemeyen dershaneler 2 yıllığına açık lise olarak eğitimlerine devam edebilecek. MEB’in araştırmasına göre dershaneler teşvik kategorisinde en çok arsa tahsisini isterken, dönüşülecek eğitim kurumu kategorisinde ise açık lise talebinde bulunuyor. Böylece 2017’ye kadar tam anlamıyla dershaneler dönüştürülecek. Yasa taslağı ile birlikte özel okul olma kriterleri de yumuşatılacak. Alkollü satış yapılan mekanların eğitim kurumlarına uzaklığına yönelik kriter aranmayacak. Özel okula dönüşebilmesi için 200 metrekare bahçe şartını da aramayan bakanlık, dershane binalarının müstakil binada olmasını şart olarak koşacak. Bakanlığın dershaneleri, arsa tahsisi, kredi kolaylığı ve borç yapılandırması gibi tüm teşviklerden yararlandıracağı kaydedildi.Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

Sanat Yönetmenliği Okulu BAU’da!

BAU'da başlayacak Sanat Yönetmenliği Okulu Sertifika Programı'nda sektörün duayenleri ders verecek.

Bakan Avcı’dan BM’ye eleştiri, UNESCO’ya övgü!

Milli Eğitim Bakanı Avcı, büyük şemsiyeyi oluşturan Birleşmiş Milletler'in (BM) sorunların çözümünde yetersiz kaldığını, buna karşılık UNESCO'nun BM'nin yüz akı olduğunu söyledi.

Rotasyon yönetmeliği Kayseri’de görüşülecek

MEB'in Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik Taslağı, yarın Kayseri'de başlayacak ve iki gün sürecek toplantıda görüşülecek.

Türkiye’nin fark yaratan okulları!

Ashoka Vakfı Türkiye’nin fark yaratan okullarını seçti. Türkiye’den üç okul Ashoka’nın Küresel Ağı’na katılıyor.

Hızlı okuma başarının anahtarı

Uzmanlar, iş hayatında ve okulda başarının anahtarının ‘Hızlı okuma ve anlama’ olduğuna dikkat çekiyor.

Üniversiteler rektör adaylarını seçti!

Üniversiteler YÖK’e gönderilecek rektör adaylarını seçmek için sandık başına gitti. 6 üniversitenin mevcut rektörleri seçimlerde en yüksek oyu aldı.

Projesiyle dünyanın kapılarını açacak!

İzmirli mühendis Mert Can Kılıç’ın, “Akıllı kilit projesi” dünyanın kapılarını açacak.

Belediye-üniversite işbirliği eğitime kazandırdı

Belediye-üniversite işbirliği yıllardır kullanılmayan binaya yeniden hayat aşıladı.