Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat

A’dan Z’ye Balyoz davası!

Eylül 2, 2013 |

Balyoz, 2003 yılının Mart ayında, 1. Ordu Komutanlığı’nda dönemin Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmek için hazırlandığı iddia edilen askeri darbe planı olarak kayıtlara geçti.

Plan hakkında 20 Ocak 2010 tarihinde Taraf gazetesinin ilgili haberi üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış ve soruşturma sonucu açılan davaya 19 Haziran 2010′ da İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmıştı.

Mahkeme 21 Eylül 2012′de Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 325′ini “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etmiş ancak “eksik teşebbüs” nedeniyle çeşitli cezaî indirimlere gitmişti.

Balyoz darbe planı ilk olarak Taraf gazetesinin 20 Ocak 2010 tarihinde Mehmet Baransu, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar imzalı haberinde açıkladığı 2003 tarihli “Balyoz Harekât Planı” başlıklı belgeler ile gündeme geldi.

İddialara göre plan, dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın liderliğindeki cunta tarafından hazırlandı. Darbe zeminini hazırlama amaçlı hükümete yönelik; Hava Kuvvetleri’nin tasarladığı Oraj ve Deniz Kuvvetleri’nin hazırladığı Suga eylem planları; dini grup liderlerine yönelik ‘Döküm’; gayrimüslim cemaat önderlerine yönelik ‘Sakal’; darbe karşıtı akademisyenlere yönelik ‘Tırpan’; ve darbe karşıtı liberallere yönelik de ‘Testere’ eylem planlarının uygulanması hedeflenmişti.

5000 sayfalık belgelerde Fatih ve Beyazıt camiilerinde bomba patlatılarak hükümetin sıkıyönetim ilan etmeye zorlanması, Yunanistan hava sahası üzerinde bir Türk jetinin düşürülerek halkın galeyana getirilmesi ve darbe sonrası demokrat görüşlü gazetecilerin tutuklanması gibi planların olduğu ileri sürüldü.

Balyoz darbe planı ve ekleri, 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir Plan Seminerinin parçası olarak sunuldu. Plan Seminerini hazırlayan ve yöneten Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan bu darbe planını hazırlamakla ve seminerde darbe provası yapmakla suçlandı. İddiaların hedefindeki emekli Orgeneral Çetin Doğan bu haberler üzerine yaptığı açıklamada: “Cumhuriyet’i koruma ve kollama görevinin gereği olarak (…) EMASYA (Emniyet ve Asayiş) planları seminerlerde elbette ele alınmıştır.” dedi Ancak darbe suçlamalarını kesin bir dille reddetti.

Söz konusu darbe senaryolarının seminerde görüşülmediğini belirterek: “Yok böyle bir şey. Bu uydurma bir senaryoyla monte ediyorlar. Meşhur bir tabirle, kopyala ve yapıştır usulüyle.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri de haberin ertesi günü yaptığı basın açıklamasında 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen Plan Seminerinde “giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo” konu edildiğini doğruladı, ancak bu seminer ile ilgili darbe iddialarını reddetti.

Tartışmaların gölgesinde yıllarca süren dava 22 Eylül 2012′de karar bağlandı. Balyoz davasında 330 sanığa ceza verilirken, 18 isim ise beraat etti.

18 HAZİRAN 2014

Dava'da hakların ihlal edilmesi sebebiyle Anayasa Mahkemesi yeniden yargılama kararı verdi

Tutuklular 19 Haziran 2014 itibari serbest kaldı.

Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

Cemal Temizöz’e tahliye

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Balyoz ve faili meçhul davalarının sanığı emekli Albay Cemal Temizöz’ün tahliyesine karar verdi.

Alan’dan hapiste yediği yemeğin parasını istediler

Balyoz kumpasıyla ömründen 4 yıl çalınan emekli paşa Engin Alan, özür beklerken borçlu çıktı. Devlet, hapiste yediği yemek için Alan’dan 850 lira istedi.

‘Gürcü daha çirkini Ermeni dediler’

Erdoğan canlı yayında soruları yanıtlıyor.

Asker ve polis okullarına dikkat!

Engin Alan Paşa, “Cemaatler, askeri okullarda etkisini daha da artırdı” iddialarını hatırlatıp uyardı: Bu ülkenin evlatlarını, onun-bunun eline teslim etmeyin. Yeni acılar yaşatmayın...

Yılmazer’in adını Erdoğan’a ben verdim

Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ, görevdeyken cemaat yapılanmasıyla ilgili Başbakan Erdoğan'a bir liste verdiğini ve bu listenin başında, şimdi gözaltında olan İstihbarattan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer'in olduğunu söyledi

Öz hakkında soruşturma açıldı!

Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunduğu Ergenekon davalarının ünlü savcısı Zekeriya Öz hakkında, soruşturma açıldı.

Kumpas mağdurlarına bir darbe de TSK’dan

Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi davalardan tahliye olup görevlerine dönen muvazzaf subayların pasif göreve alındığı belirtildi.

Askere bu defa ‘torba’ geçirildi

Yargı kararını yerine getirmeyen kişi için ceza soruşturması ve kovuşturma yapılamayacak.

CHP Balyoz komisyonu istedi

Ağbaba, “Balyoz” ismi ile bir darbe teşebbüsünün olup olmadığını tespit etmek için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Balyoz’da ilk istifa geldi

Balyoz Davası sanığı Tümamiral Erdem Caner Bener, YAŞ'ı beklemeden TSK’den istifa etti.