Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
AKP seçmen mi kaydırıyor?

AKP seçmen mi kaydırıyor?

Ocak 21, 2014 |

CHP'li Çıray, AKP'nin seçmen kaydırarak gözünü, kazanma olasılığı düşük ilçelerden riskli yerlere diktiğini öne sürdü.

Seçmen listelerinde “hareketlilik” olduğu ileri sürülüyor. AKP’nin kazanma şansının düşük olduğu büyük ilçelerden seçim sonucunun “kritik” olduğu küçük ilçelere seçmen kaydırdığı iddia ediliyor. Konuyu gündeme getiren CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İzmir’de Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere ve Konak’tan Bayındır, Kiraz, Aliağa gibi ilçelere seçmen nakledildiğini öne sürdü. Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü’nün görevden alınmasını “kirli seçim oyunlarının ete kemiğe bürünmüş hali” olarak nitelendiren Çıray, “Bir gün SEÇSİS sistemini uygulamaya sokanlar ve ona alet olanlar da yargı önüne çıkacak” diye konuştu.

Çıray, seçmen kütüklerinin Yüksek Seçim Kurulu’nun inisiyatifinden alınarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne verilmesine karşı çıktıklarını, bunun sakıncalarının görülmeye başlandığını söyledi. Çıray, “İzmir’de seçim almanın imkânsızlığını gören AKP iktidarı, kendi meşruiyetini kaybettiği yetmiyormuş gibi seçimlerin meşruiyetini de tartışmalı hale getirecek bir tutum içine girme izlenimi vermektedir. İzmir’de AKP, devlet olanaklarını kullanarak, çok nüfuslu ilçelerden seçim sonuçlarının etkilenebileceği çevre ilçelere seçmen kaydırma çabalarına girmiştir. Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü’nün görevden alınması ile adeta kirli seçim oyunları ete kemiğe bürünmüştür” dedi.

Seçim güvenliğiyle ilgili endişelerini İçişleri Bakanı Efgan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesine dönüştüren Çıray, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere ve Konak gibi büyük ilçelerden Bayındır, Kiraz, Aliağa vb. gibi ilçelere seçmen nakli olmuş mudur? Olmuşsa bu seçmenlerin sayısı ilçelere göre ne kadardır? Çiğli Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü hangi gerekçelerle görevinden alınmıştır? Görevden alınma nedeni iddia edilen seçmen nakillerine karşı direnmiş olması mıdır?”

Tekirdağ’da kan donduran cinayet

Lodos 2 can daha aldı!

Taksim’deki eylemde lodos kazası!

Kırklareli’de kaçak dramı sürüyor!

Ege ve Marmara’da lodos alarmı!


Etiketler: , , ,

Sözcü'yü Takip Et

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • TC Mine

  KAZANMAK İÇİN NE GEREKİRSE YAPACAK..

 • kerem

  Kazanmak için her pisliği yapacaklar, yoksa hırsızlık suçundan zindanlara atılacaklarını çok iyi biliyorlar.

 • HUNTER

  seçimi kazanmak zorunda hayat meselesi yoksa işin ucunda yüce divan var

 • Sarp Kaya

  ysk akp ile ortak bir seçim stratejisi belirlemiştir herhalde, 1 ay kala falan birlikte toplantıları sıklaşır. Nerelere sahte seçmen kaydırılacak, mükerrer oylar nerelerde kullanılacak, hayali seçim çevreleri ve hayali seçim sandıklarının korunması, acil elektrik kesilmesi durumunda görevli tesbiti, muhalefetin çoğunlukta olduğu sandıkların nerelere atılacağı vb konular.

 • Ibrahim Buyukarslan

  bu ilimli muslumanlarin her isi yalan,saibeli

 • TC Güven Sahin

  HIC ÜMIDIM YOK HIIIICCC!! BU SAHTEKARLARDAN KURTULMAK ICIN, IKINCI KURTULUS SAVASI GEREK, BEN HER ZAMAN HER YERDE HAZIRIM…NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE.

 • Sarp Kaya

  Beyler bu seçimde ilin durumuna göre, oyları CHP ya da MHP’de toplayın, akp’yi sandığa gömmez iseniz o topunuzu gömecek ona göre.

 • vik99

  zaten tayip her seyi yalan üstüne kurulu- ekonomi mucizesi yalan, ileri demokrasi’si yalan,
  insan sevgiside yalan,-

 • T.C. Yunus Emre Şahin

  suriyeli mülteci ve ölü seçmende kaynıyordur

 • ZOROO

  SİZDEKİ EKSEN KAYMASINDAN OLABİLİR Mİ KUZUM

 • Taktuk

  CHP ve MHP de aynısını yapsın seçmen kaydırsın ve hangi ilde kim önde ise diğeri önde olana destek olsun AKP yi silmenin tek yolu CHP MHP dayanışmasıdır silin AKP yi