Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
Muharrem İnce’den türban açıklaması

Muharrem İnce’den türban açıklaması

Ekim 30, 2013 |

Grup Başkanvekili Muharrem İnce: "AKP'nin elindeki bu yalancı, mağdur flamasını ellerinden alacağız."

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Genel Kurulu’na başörtülü milletvekillerinin gireceği yönündeki tartışmaları değerlendirirken, AKP’ye yönelik, “Bunların İslam anlayışı siyasetle iç içe bir İslam anlayışıdır. Hiçbir dertleri yoktur. Dertleri sadece seçim öncesinde bir türban mağduriyeti yaratmaktır” dedi. İnce, partisinin Meclis’te düzenlediği basına kapalı grup toplantısının ardından gazetecilere açıklama yaptı. Muharrem İnce, AKP’nin 11 yıldır sürdürdüğü “toplumu kamplaştıran, bölen, ayrıştıran” politikalarına alet olmayacaklarını ifade etti.

İnce, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘ın, 2005 yılında, “Boynunda haç taşıyan bir kamu görevlisi Hristiyanlığı sembolize ederse, bir Musevi başındaki takkesiyle ya da bir Müslüman başörtüsüyle karşısındakine mesaj vermeye çalışan kamu görevlisi, kendisinden eşit hizmet almaya çalışanlara bir korku verebilir. Tarafsız davranmayacağı konusunda bir endişe verebilir. Kamu görevlilerinin dini sembol takmaları bu nedenle yasaklanmıştır” ifadelerini kullandığını belirtti.

Muharrem İnce, açıklamasında şunları söyledi:

“Yani halk tabiriyle, erken öttü diye arkadaşlarına ceza verdiler. Şimdi sorum şu: Siz, asıl niyetinizi söyleyin. Herkesin başını kapatmasını zorunlu ne zaman yapacaksınız? ‘Hakim, polis, savcı takmayacak’ diyor ya acaba ‘şunlar zorunlu takacak’ noktasına gelecekler mi? Beş yıl sonra hangi noktaya gelecekler? Altı yıl önce bunu söyleyen bir milletvekilini disipline veren bir zihniyet, gelecekte hangi noktalara gelecek. Bütün özgürlükleri yok ettiler Türkiye’de. Haberleşme özgürlüğü yok, seyahat özgürlüğü yok. Türkiye’de hiçbir özgürlük yok, özgürlükten söz ediyorlar.

Bizim kişisel yaşama saygımız sonsuzdur. Onu takar ya da takmaz, onun yaşam biçimidir. Ama bu özgürlük değildir. Hatta bir özgürlükten vazgeçmektir. Saçını açma özgürlüğünden vazgeçmektir. Bu konuda Genel Başkan Yardımcımız Sayın Şafak Pavey, zamanı gelince Genel Kurul’da konuşma yapacak.

‘AKP’NİN OYUNUNA ALET OLMAYACAĞIZ’

AKP’nin bu oyununa alet olmayacağız. Mağrur olmalarına rağmen mağdur görüntüsü çizmelerine engel olacağız. Onların toplumu kandırmalarına, millete yalan söylemelerine engel olacağız . Sayıştay raporları gelmeyecek Meclis’e, Başbakan’a dokunmayı ibadet sayacak, doğduğu şehirleri mübarek sayacak, Kazlıçeşme’ye gitmeyi farzı ayn kabul edecek bir İslam anlayışı sakat bir anlayıştır. Bunların İslam anlayışı siyasetle iç içe bir İslam anlayışıdır. Hiçbir dertleri yoktur. Dertleri sadece seçim öncesinde bir türban mağduriyeti yaratmaktır. Bunu diline dolayacak, seçim meydanlarına çıkacak, ‘benim başörtülü bacım’ diye başlayacak… Sanki başörtülü bacılar sadece onun bacısı, bizim bacımız değil. Tayyip Erdoğan’ın elinden bu silahı alacağız. Mağrur olmasına rağmen onun mağdur görüntüsü çizmesine izin vermeyeceğiz.

‘ERDOĞAN’IN GÖZÜNE GİRMEK İÇİN’

Hayatında başını hiç örtmemiş bazı arkadaşlar, bugün Tayyip Erdoğan’ın gözüne girmek için çok ilginç açıklamalar yapıyorlar. Müslümanları da ikiye böldü bunlar. Bir, bizim gibi kalü beladan Müslüman olanlar bir de Tayyip Erdoğan’dan sonra Müslüman olanlar çıktı başımıza. Hayatında bir gün bile, 2,5 yıllık milletvekilliğinde kürsüye çıkıp yeminden başka hiçbir iş yapmayan bir kadın milletvekili, bugün şimdi bu açıklamaları yapıyor. Demek ki senin görevin buymuş. Özel görevli gelmişsin sen buraya.

Seçim öncesinde, AKP’nin elindeki bu yalancı, mağdur flamasını onların elinden alacağız”

AA

Kadıköy’de Kobani kutlamasına müdahale

İstinye cinayeti çözüldü!

Davutoğlu’ndan, Tsipras’a tebrik telefonu

Özel: Modern ırgat pazarı kuruluyor!

İki ilde Kobani kutlaması!Sözcü'yü Takip Et

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • murat buyuklu

  peki seçildiğinden bu yana iş yapmaması sana göre başörtülü girmemesi yolunda mazeretin oldu. ancak 1999′da Merve Kavakçı’ya ne tür bir mazeret buldunuz. seçildiğinden bu yana iş yapmamış gibi bir gerekçen olamaz. zira seçilir seçilmez meclise gelmişti. Ama o güne kadar hiçbir yabancı lidere ağzını açmayan Ecevit o kadının karşısında aslan kesilmişti. Açık açık din düşmanlığınızı açıklayın da mert adam görelim. önden bizim dinimiz şöyle güzel, biz de inanıyoruz, benim dedem de hacı, ninem de namaz kılar deyip; arkasından dindar insanların önünü kesmeye çalışana ne denir biliyor musunuz? neyse ben deyip de günaha girmeyeyim. Allah verir onun takdirini.

  • papyon

   vay vay türban taksınlar ama istedikleri kadar çalsınlar önemli değil yani. tek sorun türban hadi be bırakın bunları yalanlar götürmeler yolsuzluklar hangi dinde var

  • Alparslan Selçuklu

   ARKADAŞIM MERVE KAVAKÇI OLAYI TÜRBAN FALAN DEĞİL,
   KONUYU SAPTIRMA.
   TÜRK MAKAMLARINDAN İZİNSİZ AMERİKAN VATANDAŞLIĞINA GEÇMİŞ VE DE MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞMÜŞTÜR.
   OLDUMU?

 • hetzefrei

  Bas örtüsünü elestirip, sonunda basinda örtüyle gezmek zorunda kalanlari da gördük. Muharrem ince de bu kadar takmasin basörtüsüne, yoksa o da takmak zorunda kalir birgün.

  • papyon

   diyorsun

 • hetzefrei

  “Hayatında başını hiç örtmemiş bazı arkadaşlar…” Bu kadar cahilene bi laf anca CHP’den gelebilirdi. Yani Ince’ye göre, hayatta bisey yapmadiysan, ölümüne kadar da yapmicaksin, istersen yanlis oldugunu bil. CHP hayatinda iyi bisey yapmadi, demek bundan sonrada hic yapmayacaktir. Nihayet tescillendi.

  • Cemalettin çelik

   Bu nasl bir malliktir :-) abi chp birsey yapmad demek nasl bir inkardir aç tarih oku be cahil

  • altivec70

   Koşun koşun Marmarayda Türbanlının birinin kafasına işemişler diye haber geldi. Rabia ablada şahit buna hepsini görmüş.

   • Ivan divandelen

    hahaha :) ))

   • dede

    :) )

  • mdahan

   CHP tarihinde iyi bir şey yapmadı evet sizin gibi cumhuriyet düşmanlarının ninelerini İngiliz, Fransız ve Yunan askerlerinin elinden aldırdı. Bu sizin zihniyettekiler için büyük bir kayıp olduğunu düşünemedik.

 • celebi

  HELALA OLSUN SANA SYN İNCE…DEVLETİN ASKERİNİ DEVLET ŞERİATLA YÖNETİLMİYOR DİYE ŞEHİT SAYMAYAN ZİHNİYET DAHA NE KADAR “TÜRK MİLLETİNİ”ESİR EDECEK ? AMASYADA BEKTAŞİ PİRİ HAMDULLAH ÇELEBİNİN KADI KARŞISINDA “TÜRK OĞUZLARIMIZ ARAP MI OLSUN” DİYE KADIYA TÜRKÇE İBADETİ SAVUNMASI AKLIMA GELİYOR.BEN ARAP GİBİ İSLAM YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLİM KARDEŞİM…

 • TC Ayşegül Duran

  Bütün bu olaylar yaşanmasın diye Atatürk son noktayı koydu.O,nasıl bir ileri görüşlü bir lider ki,bugün yaşanılanları anlattı yıllar önce.İnce çok halkı.Türban, gün gelecek ve zorunlu olacak.

 • Hulya Yılmaz

  Provokasyon bu..O zaman diğer vekillerde mini etek ve blue jean ile girsin meclise…Sebestlik ve özgürlük ise al sana sarbestlik…

 • ersan

  merak ettiğim konu şu başını türbanla saran hanımların kaçı gusul abdestini biliyor?

  • MRH

   senin kafan mı güzel

   • t.c.kartal1965

    adamın bildiği gördüğü bi şey var ki söylemiş neden gocundun, ayranla kafa mı yaptın

    • Doğru Değil Mi

     senin de kafan güzel galiba

 • besiktas besiktas

  Videosunu niye koymuyorsunuz ey Sözcü yetkilileri ????????????

 • T.C Zerda

  SIN, MUAMMER INCE, BASBAKANIN JAPONLARLA YAPTIRMAK ORTAKLI YAPTIRMAK ISTEDIGI NUKLEER SANTRALI NIN PROJESINI MUHAKKAK DURDURMALISINIZ;
  BURASI EL DEGMEMIZ ESSIZ DOGAL TABIAT GUZELLIGIMIZ OLUP, DETAYLARINI BILGILERINIZE SUNUYORUM..

  Antik dönemlerde dahi el sürülmesi yasak olan ve çivi çakılmamış bir
  bölgedir sayın arkadaşım.Mitolojide bakireliğin sembolüdür
  buralar.Anayasal suç işliyorlar ancak kılıfına uydurmaya çalışıyorlar.
  Dünyada
  iki tane daha benzeri var (doğal oluşumlu).Bu en güzeli olarak kabul
  edilir.Fiyord denir adına.Norveçten,İspanyadan,Arjantinden görmeye
  geliyorlar.
  Tabiat alanı içerisinde onlarca korumaya alınmış balık
  türü,yüzlerce kuş ve bitki türü bulunmaktadır.
  LUTFEN BU TABIAT KATLIAMINA IZIN VERMEYIN.. SAYGILARIMLA

 • kendine muhalif

  Beş yıl sonra hangi noktaya gelecekler? demiş Sn. İnce demek ki İnce’nin iktidar olmaya niyeti olmadığı gibi olamayacaklarının da farkında enteresan

 • T.C Zerda

  TURBAN, Laik Turkiye Cumhurieyetinin kamularida, meclislerinde giyilmesi aykiri bir DIN SIMGESIDIR..
  Mustafa Kemal Ataturk, Turkiye’nin cagdaslik, uygarlik yolunda her alanda medeni ulkeler arasinda yer alabilmesi icin bircok alanda devrim yaptmis bunlardan biride kilik kiyafet devrimidir. TURBAN, KARACARSAF, CUBBE, TAKKE bunlar, cagdas Laik Turk kiyafetleri degildir arap kulturune ait kiyafetlerdir, DIN SIMGELERIDIR.
  BU KIYAFETLER, KESINLIKLE MECLISTE VE KAMUDA GIYILMEMELIDIR..

 • seven

  oyuna gelmeyin!!!din üzeri siyaset yapanlara kukla olmayin!!!

  • Doğru Değil Mi

   emredersin

 • murat buyuklu

  hak yiyenin hakkı yenmez.

 • mete

  saçını açmak özgürlükte saçını kapatmak özgürlük değil mi? Tek taraflı çıkarsama yapıyor adam. Gerçek anlamda özgürlükten bahsediyorsan olaya tek taraflı bakmayacaksın.

  • Guest

   güneş girmeyen yere …………..doktor girer

 • mdahan

  Peki pisliklerinizi ve yolsuzluklarınızı da örtecek bir türban varmı? Varsa ben o türbana …

 • Mukan_Baydur

  Medeniyette türbanın yeri yoktur.
  Türban neden takılır?
  Türban kadının erkeklerde şehvet yaratmaması için takılır.
  Bu erkeklere hakarettir.

  Bir ortamda türban takan kadın o ortamda bulunan tüm erkeklere dolaylı olarak “sapıklar” der.

  Sınavda kağıdını elleriyle ve omzuyla yanındakine göstermemeye çalışan kişi yanındakine dolaylı olarak “kopyacı” der.

  Türban da aynen böyle bir dolaylı hakaret içerir.
  Bununla ilgili davalar başlıyor Avrupa’da yavaş yavaş.

  İslamın her şeyi yavaş yavaş iptal ediliyor.
  Sünnet yasaklanıyor dünyada yavaş yavaş.
  Küçük çocukları zorla kesmek olmaz.

  • gokho91

   islama dair her şeyin ortadan kalması lazım zaten

 • behlul06

  ilk defa mantıklı bir yorumunu gördüm. aferin yavaş yavaş düzelme var arkadasım.

 • yakupcemil

  HER ŞEYDEN EVVEL O BAHSEDİLEN BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL, TÜRBANDIR BU ZIKKIMIN ADI. SEN BU AÇIKLAMANLA HİÇ BİR ŞEKİLDE TÜRBANA MECLİSTE HAYIR DEMİYORSUN; İYİ POLİTİKACI DEMECİ OLMUŞ BU SÖYLEDİKLERİN,HEPSİ BU. CHP TÜRBANA HANGİ YERDE ENGEL OLDU DA BURADA OLACAKSINIZ. SENİN BAŞKANIN, NEDEN AÇIKÇA VE NET OLARAK, HİÇ DEĞİLSE MECLİSTE KARŞIYIZ DEMİYOR, DİYEMİYOR…YAZIK SEN DE DEĞİRMENİN YOLUNA GİRMİŞSİN İNCE BEY!…

 • haydar

  TÜRBANLI VEKİL MECLİSE GİRER BİZİM KERVAN YOLDA KALMAZ GİDER.

 • bayrak

  Arkadaşlar hala aynı şeyi söylüyorum.

  TÜRBAN takmakla Müslüman olunsa idi, KEÇİ den sakallı olduğu için Abdurahman ÇELEBİ olurdu.

  Türban siyasi bir çıkış, bir harekettir. Bunun böyle olduğunu zamanla göreceğiz ama sokaklarda gördüklerimiz bize gerçekleri söylüyor.

  Resimlere yorumu sizlere bırakıyorum….

  • behlul06

   hepsi fotomontoj. Allah kuru iftiradan korusun terbiyesiz. düştüğünüz şu duruma bakın. insanların şu nezdinde hangi yüzle çıkıpta utanmadan bide oy bekliyorsunuz. ayıp ayıp. artıklar sizi…

   • Şimdi

    FOTOMONTAJ…….GERÇEĞİ GÖRDÜN!!!!!!!İSTEMEZSEN DE BUDUR YOBAZ……!!!!!!!!!!!!!!

   • asil

    senin başbakanın komple montaj bir de gelmiş konuşuyor musun?

 • Şimdi

  NORMALLL BİR YARATIKSAN TÜRBAN’A KARŞISIN!!!!!!!!!!!!!!!!!AYRIMCILIK’TAN DAHA KİNLİ VE İĞRENÇ BİR ŞEY YOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ÖZGÜR RUHLAR YAŞASIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • garip

  İnce, türban mağdur flamasını alacağız diye halkı kandırma. Biz de bu akpkk.ye Partimizin kurucusu Atatürk’e ihanet ederek nakörlüğümüzü görün desen çok daha dürüst olur.

 • garip

  Türban Yahudi de rahibelerin giyimidir. isteyen araştırsın. Bu yüzden türban yerine baş örtüsü diye kamufle ediyorlar.

 • resul alhan

  bu sitede ilk defa bir doğru yoruma denk geldim tebrikler

 • bayrak

  Her gün sokaklarda gördüklerinizi paylaşın, paylaşın da gerçekler ortaya çıksın.

  Örtünmek dini bir gerek ama sırf desinler diye örtünüp sonra “dinim için kapandım, bana baskı yapmayın” diyenlerin sahte yüzlerini herkese gösterin…

  Buyurun resimlere yorumları siz yapın…..

 • http://www.ulusalses.net/ Yılmaz Ergül

  Dini inançlarından dolayı sade bir şekilde örtünenlerin başörtüsü ile ırak-yakın bir ilgisi olmayan; siyasi simge olduğu savına anında karşı çıkanların türbanı savunmasını da anladık da, türban altı ‘BONE’ ile türban üstü ‘GÖZLÜK’ takmanın İslam’ın hangi döneminden beri var olduğunu bir türlü anlayamadık!..

  • garip

   Dini inançların kuvvetliyse neden faiz haram olduğu halde akpkk. bunu Meclise getirmiyor?Bu Mv.leri 2,5 senedir yeni mi sözde hidayete erdi.Tüzükte yasak yok ise protezli sn.Şafak pavey’e neden 2,5 senedir eziyet ettiniz.bu muinanç

 • Ergin Yiğit -The Çapulcu

  Aşağıdaki Bey efendi’nin biri bu resimlere kızmış.Niye montaj olsun?İşinize gelmedi değil mi?Türbanlı olduğu halde göbeği açıkta göbek atan bayan fotoğrafları da mı montaj?Sonra Başbakan ” Türban,dini emridir” anlamına gelen szöler söylemiş.Söyleyen herhengi biri olsa neyse.Ama sayın Başbakan İmam Hatip kökenli bir de .Kur’an’ın hangi ayetinde aynen ”Türban dini emridir ” anlamında ayet var?Yaa artık siz ve sizin gibiler bırakın şu kadınların saçından elinizi !Varsa türban yoksa türban.Sen mi cennete gireceksin.Kadınların hepsi örtünse.Cennete yertin mi garanti!Yaa bu kadar küflü kafaolamaz..Yetti artık.Bu kadınların kişiliği yok mu?Allah için mi örtünüyorlar!Yoksa -bence 11 yıldır dinci biri iktidarda olduğu için- mahalle baskısından mı?

 • yobazsavar

  Türbanlı bacılar sizler FAİZ alıyor musunuz? Yok canım siz hiç faiz alır mısınız? Küveyt Bank tan kar payı alırsınız o faiz değil çünkü:)))))insanın kendini dini bütün diye kandırması ne hoş değil mi? Kulağa da hoş geliyor: Faiz değil kardeş, kar payı:)))))

 • çok ileri gitmiş

  başörtüsü mü bölecek :) ) nasıl bi ülkeymiş her şey bölüyor

  • PADİŞAHÇAPULCUSU

   SENİN CEHALET’İN O YORUM’UN ÖZ’ÜNÜ ANLAMAYA YETMEZ….ANLAYAN ANLAR..SEN GİT PADİŞAH’INI DİNLE O’NU ANLARSIN…..

 • esra12

  Sen galiba cok gencsin. 30 sene önce türban ve tesettür yoktu. Bunlar dinci partilerin oy alabilmek icin cikardiklari giyim tarzi. Eskiden hacca giden kadin normal basörtüsü veya esarp takiyordu. Hacca gidince günahlardan arinilmaz. Sadece dinin vecibelerinden birini yerine getirmis olursunuz. Günahlarinizin affedilmesi icin dua edebilirsiniz, ama sizi affedecek olan tanridir. Onuda inanisimiza göre ancak öldügünüz zaman ögrenebilirsiniz. Hacca gittiginiz zaman size günahlarinizdan arindiniz diye belgemi veriliyor, nereden biliyorsunuz arindiginizi?Ayrica neden kadinlara yasak konuluyor, sadece günah isleyen kadinlarmi? Erkekler hicmi günah islemiyor. Neden onlarda kapanmiyorlar madem?

  • gerçek memet

   İnsanlar dini duygu ve düşünçelerinde serbest olmak istiyorlar
   İnsanların kılık kıyafetlerini değiştirmek istiyorsak öncelikle
   düşünce ve fikirlerini değiştirebilmeliyiz.
   Yoksa kuru ,kuruya ikna edemeden Türbanı takma dersek
   Henüz Türk Halkının çoğunluğu bu fikri kabul etmiyor…

 • T.C Zerda

  yorumuna tum kalbimle katilyorum altina imzami atiyorum, T.C Bolunmez Bir Butundur.. guzel aklina saglik, Sevgilerimle Ata Soy’um

 • Efe Okan

  Müslümanlari degil bir aile içinden çikmis kardesleri böldüler. Erdogan bu ülkenin basina gelen en büyük talihsizlik..ve bela.

 • Ali Nadir Muslu

  BİR TEKSTİL ÜRÜNÜ YENİDEN VİTRİNE ÇIKTI..ASLINDA ZAVALLILARIN PARASI İLE KÖŞE DÖNME OYUNU. BU TEKSTİL ÜRÜNÜN PAZARINI BİR ARAŞTIRIN BAKALIM HANGİ UYANIK ÇIKACAK…

  • Roncatto Eduardo

   Bir işletme master öğrencisi olarak bu yorum herşeyin aslında minik bir özetidir.

 • iso

  benim yorumu da yayınla arkadaşım

 • Türkiye

  yedik!

 • REŞAT BAKİ

  NE TÜRBAN TAKMA İLE
  NE HACCA GİTMEYLE
  NE NAMAZ KILMA İLE CENNETLİK OLUNMAZ.
  NE İLE GELİRSEN GEL,ŞEHİT BİLE OLSAN KUL HAKKI İLE SAKIN GELME DİYEN RABBİMİZE İNANMAYANA DİYECEK ZATEN BİR ŞEY YOK.
  KALBİN TEMİZ OLDUKTAN SONRA.