DOLAR/TL
2,0907 % -0,73
EURO/TL
2,8150 % -0,77
ALTIN ONS $
1.306,01 % -0,10
EURO/USD
1,3463 % -0,03
BIST 100
82.854,62 % 0,39
FAİZ
8,21 -0,01
BRENT PETROL $
107,60 % 0,25

Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Karanfile gaz sıktılar!

Haziran 23, 2013 |

Taksim'deki 'Karanfilli anma' etkinliğine müdahale eden polis, yine orantısız şiddet kullandı.

Düzenlediği mitinglerde halka karanfil atan Erdoğan, dün Taksim Meydanı’nda ‘karanfilli anma’ etkinliğinde bir araya gelen halkın üzerine tazyikli su sıktırdı, gaz attırdı, plastik mermi kullandırttı…

Taksim Dayanışması’nın 19.00′da Taksim Meydanı’nda düzenleyeceği anma törenine katılmak üzere yaklaşık 500 kişi Kadıköy Boğa heykelinin önünde biraraya geldi. Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenlerin adı söylendi. Gruptakiler de hep bir ağızdan “Yaşıyor” dedi. Diren Kadıköy pankartı taşıyan gruptakiler “Her yer Taksim heryer direniş” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Çevredeki vatandaşlar da alkışlarla yürüyüşe katılanlara destek verdi. Eylemciler yürüyüşün ardından Kadıköy İskelesi’ne ulaştı. Eylemciler iskelede akbil basmadan turnikelerin üzerinden atlayarak vapura bindi. Grup İstiklal Caddesini yürüyerek Taksim’e ulaştı.

İŞTE TAKSİM’DEKİ MÜDAHALE

BEŞİKTAŞ’TA HEYKEL ÖNÜNDE TOPLANANLAR TAKSİME ÇIKTI
Taksim Gezi Parkı protestolarına destek için oluşturulan Abbasağa Forumu’na bağlı bir grup, Gezi Parkı olaylarından hayatlarını kaybedenler için Beşiktaş çarşı içindeki Kartal Heykeli önünde saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından grup adına bir basın açıklaması yapan Demet Şahin, Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük ve Abdullah Cömert’in sorumlularının bulunarak cezalandırılmalarını istedi. Gruptakiler basın açıklamasının ardından duran adam eylemi yaptılar. Kartal heykeline Büyük bir Türk bayrağı asan grubun Brezilya’da eylem yapan gösterecilere destek veren “Occupy Brazil” yazılı pankartı da dikkat çekti.

ÇEVİK KUVVET HAZIRLANDI
Taksim Dayanışması tarafından yapılan çağrıyla Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden ve yaralananlar için anma töreni yapıldı. Eylemciler saat 19.00 sıralarında Taksim Meydanı’na ellerinde karanfillerle geldi. Eylemciler “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Her yer Taksim her yer direniş” ve “Hükümet İstifa” sloganları attı. Bu sırada polis ekipleri de Gezi Parkı girişinde güvenlik önlemi aldı. TOMA’lar da meydan da hazır bekletildi. Eylemciler adına yapılan basın açıklamasının ardından yere karanfiller bırakıldı. Eylemcilerin Gezi Parkı girişine yaklaşması üzerine kasklarını giyen çevik kuvvet polisleri park girişinde beklemeye başladı. Bu sırada eylemciler “Katil Polis Taksim’den Defol” sloganları attı. BDP Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel de Gezi Parkı’nda inceleme yaptı. İncelemenin ardından milletvekilleri parkan çıkarak eylemcilerin arasına girdi. Bu sırada “Yuh” sesleri yükseldiği görüldü.

“DAĞILIN” ANONSU YAPILDI
Bir süre sonra polis ekipleri eylemcilere 20 dakika süre verdi ve “Dağılın”uyarısı yaptı. Uyarı üzerine grubun Gezi Parkı’ndan uzaklaşmaya başladığı görüldü. Ancak gruplar bir süre sonra tekrar park önüne gelmeye başladı. Bunun üzerine polis Gezi Parkı merdivenlerinden inerek meydana doğru yürümeye başladı. Polis grubu önüne katarak İstiklal Caddesi’ne doğru yürüdü. Polis bir süre sonra da TOMA’lardan su sıkarak ve gaz bombası atarak gruplara müdahale etti.Eylemciler İstiklal Caddesi, Kazancı Yokuşu, Harbiye ve Gümüşsuyu’na doğru kaçmaya başladı.

MESLEKTAŞLARINA TAZYİKLİ SU SIKTI
Bu sırada TOMA’dan sıkılan sudan polislerde etkilendi. TOMA’nın polislere doğru su sıktığı görüldü. Bazı polisler kaçarak sudan kurtulmaya çalıştı. Müdahale sonrası bazı kişiler gözaltına alındı. Polis göstericileri İstiklal Caddesi’ne doğru sürükledi. Göstericilere burada da tazyikli suyla müdahale edildi. Bir kadının baygınlık geçirdiği görüldü.

KARANFİLLİ TEPKİ
Gezi Parkı’nda hayatını kaybedenleri anmak için karanfillerle Taksim Meydanı’nda toplanan eylemcilere polis müdahale ederek alanı boşalttı. TOMA’larla yapılan müdahalenin ardından ellerinde karanfiller olan eylemciler, polise tepki gösterdi. Polislere “elimizdeki taş değil, karanfil, alın size suç delili” diyen eylemciler, karanfilleri TOMA’nın üzerine fırlattı.

TOMA, GÖSTERİCİLERİ KOVALADI
Taksim Meydanı’nda başlayan polis müdahalesi sırasında İstiklal Caddesi’nden yüzlerce insanın Taksim Meydanı’na koşarak girdiği görüldü. Bir süre sonra bir TOMA’nan göstericileri kovaladığı görüldü. Eylemcilere TOMA’dan sıkılan suyla müdahale edildi.

“POLİS HALKINA İHANET ETME”
İlk müdahalenin ardından TOMA’ların etrafında toplanan vatandaşlar “Polis halkına ihanet etme” sloganları attı. Sloganlara diğer eylemciler de destek verdi. Polisin gruplara müdahalesi ara ara devam ediyor.

İSTİKLAL CADDESİ ARA SOKAKLARINDA BİBER GAZLI MÜDAHALE
Polisin müdahalesi sonrası İstiklal Caddesi’ne giren eylemcilere polis önce tazyikli suyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler polisler arasındaki olaylar burada da devam etti. Polis göstericilere biber gazı sıkarak müdahale etti. Polisin kovaladığı bir grubu yakalayarak bazı vatandaşlara ve eylemcilere vurduğu da görüldü.

“POLİSE HİÇBİR ŞEY ATILMAYACAK”
İstiklal Caddesi girişinde eylemci gruba polis tazyikli suyla müdahale etti.Müdahalenin ardından cadde girişinde toplanan eylemciler üzerinde toplanan “Polise hiçbir şey atılmayacak” sloganları attı. Sloganlara rağmen eylemci grupla polis arasındaki olaylar devam etti. Polis gaz bombası ve boyalı mermiyle gruplara müdahale etti. Müdahalenin arasında kalan tekerlekli sandalyede bulunan bir kişi de zor anlar yaşadı.


Etiketler: , , , , ,


Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

Kılıçdaroğlu’ndan Kadir Gecesi mesajı!

"Yardıma ihtiyacı olanların ellerinden tutmak, mağdurların, haksızlığa, hukuksuzluğa uğramış olanların haklarına sahip çıkmak, Kadir Gecesi'nin bizlere yüklediği sorumluluklardandır"

Tişörtlerini bastırdılar!

Yolsuzluk ve KCK’yı soruşturan polislerin gözaltına alındığı ‘sahur operasyonu’ ile özdeşleşen polis müdürünün, “Şükür ki haram lokma yemedim.” sözü tişörte basıldı. Tişörtü giyen Yurt Atayün’ün oğlu, “Babamlar kelepçeyi nasıl şerefle taşıyorsa ben de bunu şerefle taşıyorum.” dedi.

Bir partiden daha destek!

Hak ve Adalet Partisi çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek vereceklerini açıkladı.

Cemaatçilerle birlikte Erdoğan da yargılansın

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, cemaat operasyonunda gözaltına alınan polislerin Ergenekon davasında da rol aldığını anımsattı. Özcan, "Ergenekon davasının savcısıyım" diyen Erdoğan'ın da dava kapsamında yargılanması gerektiğini söyledi.


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • TC Ayşegül Duran

  Bu insanlara yapılan müdaheleye bakılrsa sanki savaş çıkaracaklar,her yeri talan edecekler,insanları ellerindeki top,tüfek,silahla vuracaklar sanır.Adam yerine koyup dinleseydiniz bütün bu yaşanılanlar olmayacaktı.

 • BEYAZSAVAŞÇI

  POLİS EMİR KULU.. EMRİ VERENLER UTANSIN..

  • Banu Özyuvacı Allchin

   Askeri Silivri’ye tıkarken kimilerine senin beynin yok mu? Aldığın emir eğer hükümete karşı suç işlemekse bu emri uygulamaman gerekirdi dediler? Şimdi ne oldu? Bu insanlık suçudur!!!

  • Caner

   Brazilyadan haberin yok galiba. Polisler emirleri yok sayıp eylemcilere katıldı. Hatta bir vidyo var üstü geliyor emir veriyor ne dediğini şuan hatırlamıyorum poliste hayır diyor ve gidiyor. Bizim polisimizde nerde öyle yürek. Sıkışınca emir kuluyuz. Halkı polise düşman ettiler. Nasıl güvenicez bundan sonra?

   • BEYAZSAVAŞÇI

    KATILMIYOR DEĞİLİM..
    BENİM DE GÜVENİM SIFIR..

    AMA KENDİLERİNİ ORAYA GETİRENLERE BAĞLI OLAN POLİSLERİN VERİLEN EMİRLERİ UYGULAMAMSI MUCİZE OLUR..

   • Recai Saz

    Polis eylemcilere katılmaz. katılırsa Millet KORSANLARI olduğu gibi o tip birkaç Polisi de yola getirir tespih gibi ipe düzer.

  • Caner

   Brazilyadan haberin yok galiba. Polisler emirleri yok sayıp eylemcilere katıldı. Hatta bir vidyo var üstü geliyor emir veriyor ne dediğini şuan hatırlamıyorum poliste hayır diyor ve gidiyor. Bizim polisimizde nerde öyle yürek. Sıkışınca emir kuluyuz. Halkı polise düşman ettiler. Nasıl güvenicez bundan sonra?

  • battal gazi

   ASKERDE EMİR KULU AMA hereyerekon balyoz vs de assubaydan genelkurmay başkanına kadar alayı tutuklu..kimse alt rütbeliler emir kulu demedi..hoş tüm o davaların rte yandaşlarınca düzmece hazırlandığıda gün gibi ortada

 • Lodos_

  İkide birde demokratik bir şekilde gösterinizi, itirazınızı yapın diyenler açıklasın ; Bundan daha demokratik gösteri nasıl olur söylesinler boş konuşmasınlar . Terör örgütüyle bile anlaşma yapan bir hükümet , kendi vatandaşıyla nasıl anlaşamaz , nasıl baskı yapar.

 • Lodos_

  Başbakan kendi aleyhinde yapılan hiçbir gösteriyi itirazı hiçbir şekilde kabul etmiyor demokratik yollar diyerek halkı kandırıyor. Din muhafızlığı kisvesine bürünmüş kendi yandaşlarını kıştırtıyor , üstelik kullanılmasını istemediği sosyal medya aracılığıyla öncülük yapıyor.

 • REŞAT BAKİ

  HAVLAYAN KÖPEĞİNDE ISIRAMADIĞINI HERKES BİLİR.
  ONUN İÇİN İŞLERİ GÜŞLERİ HAVLARLAR.

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ.kazımabin

  bu karanfilleri kimlerin yetiştirdiklerini biliyoruz.
  hepsinin kasetleri var elimizde !!!
  ülkeyi bölmeye çalışan
  kemalist-cumhuriyetçi-ayyaş- çapulcu-vandallar.!!!

  • HACU

   KİME ÇALIŞIYON HACI GENÇLİK KOLLARIMI

   • TÜRKİYE CUMHURİYETİ.kazımabin

    HEEE

 • dezenformasyon

  EY DAYYİPPPPP ! ! !
  MAĞDURİYET EDEBİYATI YAPIP,
  BİR ŞİİR OKUDUM, CANIMA OKUDULAR
  DEYYİP ! ! !

  KARANFİLLERLE GELENLERE
  VAHŞİCE SALDIRTTIN POLİSLERİNİ
  MAĞDURİYET EDEBİYATINI DARMADAĞIN ETTİN

  NE ETTİN BÖYLE DAYYİP !

 • BEYAZSAVAŞÇI

  1.POLİS DEĞİLİM..
  2.SAVUNMADIM..

  SADECE EMRİ VERENLERİN DAHA SUÇLU OLDUĞUNU İFADE ETTİM..

  BAK İŞİNE!

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ.kazımabin

  EY BENİM OKUMASNI BİLMEYEN
  OKUDUĞUNU ANLAMAYAN
  KENDİNİ HÜR SANAN SANMAKLADA
  KALMAYIP YORUMLADIĞINI SANANLAR
  LÜTFEN BİRAZ DÜŞÜNEREK YORUMLAYALIM..
  SİZLER YENİSİNİZ HERHALDE.
  HAA BİRDE 77 KUŞAĞIYIZ YANİ 56 YAŞINDAYIM .
  (( İRONİ YAPALIM DEDİK MAKARNACI OLDUK ))

  • Guest

   77 kuşağısın 56 yaşındasın ama Yalan makinasına AŞİkar TAPar haldesiniz : )

   • özgür

    yazının sonunda gülücük yoksa, ironi yapıldığını anlayamıyor bu millet.

   • TÜRKİYE CUMHURİYETİ.kazımabin

    NOOLDU NİCK,İNİ NİYE YAZMIYORSUN
    İRFANLA YADA RECAİ SAZ,LA MESLEKTAŞMISIN
    PLASTİK BİDON !!!

 • GaribanAbi

  Demokrasiyi özümsememiş,ve Allah’dan(c.c) korkmayanlar ne anlar ağaç sevgisine direnelerin güzel ruhunu?onların aladığı; öldürmek,kör etmek,dövmek ilaçlı su ile pişirmek!2013 yılında en büyük insanlık suçu budur!

 • capulcusss

  nohut kadar beyninle nede güzel yorumlar yapıyorsun…

 • halim duman

  Polis sayısı yetersiz geldiğinden Polis Okulu son sınıf öğrencilerini de sahaya sürmüşler. E 19 yaşındaki çocuğa sorsan: Beline silah, eline gaz-cop, cebine de biraz para koysam ne dersin? ALLAH derim! der tabii ki..

 • Recai Saz

  Saçmalama. Kimin halkı rahatsız ettiği belli. Sokağa çıkan üç beş PAÇAVRA ki, ne Türklükle ne de müslümanlıkla alakaları var, millete aklınca ZORBALIK yapacaklar. yediriri mi bu millet sana bunu???

 • Recai Saz

  Ayyaş beyinlere iyi geldiği kesin. Kullanmaya devam ediniz

  • Suzan Sari

   Dünya capinda yani daha dogrusu 31 ülke de arastirma yapilan Alkol tüketiiminde Türkiye 1,8 ile 31. sirada…. baska bir bahane arama zamani geldi!

  • capulcusss

   ayran kadar kafa yapmıyor merak etme…
   içine biraz hıyar doğrayıp cacık yap; 2 gün akşamdan kalma gezersin ortalıkta..

  • Rıza Altınışık

   recai kaç para alıyorsun yorum için yorm başınamı yoksa günlük olarakmı recai koçum zorlama motoru yakarsın

 • yasar

  Halkına işkence çektiren…..dövdüren….gaza boğan…..plastik mermi attıran….gözlerine nişan aldırttıran bir başbakan düşünün………makarna yedim düşünemiyorum.

 • nermin pişkiner

  BAŞBAKAN ŞUNU GÖRMELİ .TOPLANAN BİNLERCE KİŞİYE KİMSE PARA VERMİYOR OTOBÜSLER TAHSİS EDİP YEMEK DAĞITMIYOR. TEHDİTLE DE GELMİYORLAR…..

 • Suzan Sari

  Iran da baya uygun daire / Ev satiyorlarmis… güzel olmaz mi?

  • Recai Saz

   Sen yaşadığın yerde yaşamaya devam et. Onun için mi yurt dışında yaşıyorsun?

   • Suzan Sari

    Recai Bey….. ben TR’de yasiyorum ve hakklari, özgürlü, yalan dolan, iftira ve siddet ile baskiya karsi ses cikartan tüm halkim ile gurur duyuyorum!
    Benim tavsi bunlardan rahatsiz olan, gercekleri katiyen kabul etmek istemeyen ve iclerinde olan kin, fesatlik ve siddeti disa vuranlar icin…..!

 • Suzan Sari

  gecen yüzyilarda yasmaya devam edenlerin hakki = Bakirköy Akil Hastanesi

 • capulcusss

  polisi tarif ediyorsun galiba..
  jopları ve gaz bombalarıyla ellerinde karanfil olan halka saldırıyor.

 • Koray Sahin

  yalan ve iftiralar ile nereye kadar? :)

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ.kazımabin

  TŞKRLR..
  BURADAKİ KARDEŞLERİMİN BİR ÇOĞU
  BENİ BİLDİKLERİ İÇİN AÇIKLAMA YAPMA İHTİYACINI
  HİSSETMEDİM.

 • Lodos_

  seni duyamıyoruz demokratik bir şekilde söyle.

 • Rıza Altınışık

  ya bunların her tarafı müslüman olsa ne yazar bunlarmı müslüman harma ye kul hakkı ye oy çal kardeşi kardeşe düşür halkı galeyana getir iç savaş çıkarmak için uğraş polisin başı kapalı bir bayanın başındaki örtüsünü çeksin niye direnişe destek verdiği için sonra ben müslümanım hadilan nerden müslümansınız bunlarda iman ALLAH sevgisi kalmamış bunların gözünü dünyevi çıkarlar bürümüş vatan sevgisi bayrak sevgisi nedir bilmez bunlar para hırsı iktidar hırsında boğulmuş bir başbakanın polisleri bunlar ne bekliyorsun bunlardan

 • dezenformasyon

  bunlar hala ortaçağı yaşayan ümmettendirler.

 • dezenformasyon

  herkesi kendin mi zannediyorsun sazcı reco

 • uygar taşın

  EĞER HALKIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU TAYYİP ERDOĞANI İSTEMİYORSA,HER 4-5 SENEDE BİR ÖNÜMÜZE SANDIK KONUYOR…SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER….DEMOKRASİ BUDUR…AĞAÇLARI BAHANE EDEREK ÜLKENİN SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİNİ İSTİFA ETTİRECEĞİZ GİBİ HAYALLERLE SOKAKLARI YAKMAK VANDALLIK DEĞİLDİRDE NEDİR….AK PARTİNİN OYU YÜZDE 35 SE EĞER CHP VE MHP BARAJ ALTINDA DEMEKKİ O ZAMAN…