DOLAR/TL
2,1419 % -0,14
EURO/TL
2,8674 % -0,10
ALTIN ONS $
1.282,01 % -0,02
EURO/USD
1,3388 % 0,02
BIST 100
82.156,87 % -2,45
FAİZ
8,55 0,36
BRENT PETROL $
105,48 % -0,97

Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Balyoz’da gerekçeli karar tamam

Ocak 7, 2013 |

Mahkeme Heyeti, bilirkişiye ihtiyaç duyulmadığını açıkladı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 325 kişinin ceza aldığı Balyoz davasının gerekçeli kararını açıkladı. Heyetin hazırladığı 1435 sayfalık kararın ilk 148 sayfasında mağdur ve sanıkların isimleri sıralandı. 148-232. sayfalar arasında tüm iddianamelerin özeti, 232-249. sayfalar arasında savcılık mütalaasının özeti yer aldı. Kararın 249-759. sayfalar arasında sanıkların daha önce yaptıkları savunmalar, 759-954. sayfalar arasında dosyadaki deliller özetlendi. Gerekçeli kararın en önemli bölümlerinden olan 954-1062. sayfalarda delillerin değerlendirilmesi yapıldı. Kararın 1062-1435. sayfaları arasında ise sanıkların durumları değerlendirildi.

“SANIKLARIN HEPSİNİN PLANDAN HABERİ VAR”

Delilerin değerlendirilmesi başlığı altında çarpıcı ifadeler aldı. Sanıkların her birinin Balyoz Darbe planından haberinin olduğuna dikkat çeken mahkeme, “Sanıkların sübuta erdiği kabul edilen sanıkların her birinin darbe harekatı ile ilgili çeşitli görev aldıkları, harekattan ve boyutundan haberdar oldukları, her bir mahkum sanıkların eyleminde nedensel bağının bulunduğu, bu şekilde haklarında mahkumiyet kararı verilmiştir.” dedi.

“EMEKLİ EDİLİNCE DARBE YAPAMADI”

Davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’a ayrı bir bölümün ayrıldığı gerekçeli kararda, “Doğan’ın Mayıs 2003′te kalp ameliyatı olması ve Ağustos 2003′te emekli edilmesi nedeniyle gibi nedenlerle, Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanmasının darbe harekatını ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığı’ anlatıldı.

“İCRA HAREKATI TAMAMLANAMADI”

Gerekçeli kararda ayrıca “Milli Mütakabat” hükümeti ismiyle harekat sonrasında işbaşına getirilmesi planlanan hükümetin dizayn edilmesi gibi icra aşamasına geçildiği, ancak icra hareketlerinin tamamlanamadığı kaydedildi.

“GENELKURMAY BAŞKANI DOĞAN’I UYARDI”

Harekat planından Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın haberi olduğunun belirtildiği gerekçeli kararda, “Bu husus(plandan haberdar olunması), Yaşar Büyükanıt’ın seminer sonuç raporunu hukukçulara inceletmesi, KKK’nın Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo’nun oynanmasını talimatları, Genelkurmay Başkanı’nın, sanık Çetin Doğan’ı bu konuda uyarması ile belli oldu.” denildi.

“BİLİRKİŞİ RAPORU YARGICI KESİN OLARAK BAĞLAMAZ”

Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olmasını beklenemeyeceğini belirten mahkeme, bilirkişi raporlarına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hiçbir bilirkişi raporu yargıcı kesin olarak bağlayamaz.”

“SAVUNMA HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİNİ İDDİA EDEMEZLER”

Sanıkların savunma haklarının ihlal edildiği yönündeki itirazlarına da değinen mahkeme, “Kendi mağduriyetlerine kısmen ya da tamamen kendi hareketleriyle neden olan sanıklar, bu durumdan kendi lehlerine sonuç çıkararak haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler. ” ifadelerini kullandı.

“DELİLLERİN ASLI GENELKURMAY’DA”

Dava dosyasındaki belgelerin sahte olduğu yönündeki iddialara ilişkin ise mahkeme, su çarpıcı değerlendirmede bulundu:

“Davadaki belgelerin, Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asıllarının bulunduğunun belirtilmesiyle, sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek, mahkemede tam bir kanaat oluşmuştur.”

Davanın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile ilgili bölümde ilginç detaylara yer verildi. Kararda sanık Çetin Doğan’ın huzurdaki savunmaları sırasında seminerde ‘Darbe planı görüşüldü’ şeklinde beyanda bulunduğu, ancak sanık Doğan’ın bunun zabıtlara yanlış geçtiğini belirterek itiraz ettiğini 17 Mart 2011 tarih ve 24 nolu celsenin saat 09.50′de görüntü ve sözlerinin huzurda kendisine gösterildiğinde sanığın bu sözlerinin aynen ağzından çıktığını ve çözümlemenin doğru yapıldığının anlaşıldığını belirtildi.

“DOĞAN, AĞZINDAN KAÇIRDI”

Sanık Doğan’ın da bu kez dil sürçmesi olduğunu, amacının bu olmadığının, yanlış söylediği beyan ettiğinin anlatıldığı kararda, “Sanığın bu sözlerinin gerçek amaç ve kastını gösterdiği, sanığın ve seminere katılan ve mahkum olan diğer sanıkların yargılama boyunca seminerde darbe planının görüşüldüğünün saklamaya çalıştıkları bu yönde yoğun gayret gösterdikleri ancak sanık Çetin Doğan’ın savunma sırasındaki bir anlık dalgınlıkla seminerde asıl görüştükleri konunun darbe planı olduğunu ağzından kaçırdığı, diğer deliller de gözetildiğinde bunun bir dil sürçmesi olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığının altı çizildi.

“SİYASETİ KONTROL EDERMİŞCESİNE”

Kararda Sanık Doğan’ın savunmasında meslek hayatı boyunca hiçbir zaman siyasete bulaşmadığını, siyasetle işinin olmayacağını ancak asker olarak Cumhuriyete karşı olacak davranışlara da sessiz kalamayacağını dile getirdiği belirtildi. Çetin Doğan’ın bu savunmasına ilişkin mahkeme ise kararında şu değerlendirmede bulundu:

“Sanığın kişiliği itibariyle seçim yolu ile gelmiş bulunan hükümetlere karşı sanki hükümeti, siyaseti kontrol edermişcesine bir tavır takındığının göstergesi olduğu, sanığın bu sözleriyle ordunun hükümetin üstünde bir konumu olduğu veya ordunun hükümeti denetleme, faaliyetlerini kontrol etme gibi bir görevinin olduğu anlamına geldiği, ancak Cumhuriyeti korumanın her Türk vatandaşının görevi olduğu, hukuk devleti ilkesinde demokrasinin oturmuş olduğu bir ülkede de ordunun görevinin hükümetin emrinde özellikle de dış tehdite karşı ülkeyi korumak olduğu, bu hususun gözden kaçırılmaması gerektiği, eğer halkın kendisini yöneten siyasilerden bir memnuniyetsizliği varsa memnuniyetsizliği giderme yolunun da yine seçim yolu olması gerektiği’ belirtildi.

“YASAL SINIRLAR DIŞINDA, BİR DARBE HAREKATI”

Plan seminerinde yer alan bazı konuşmaların yer verildiği gerekçeli kararda, “Yasal sınırların dışında, bir darbe harekatından söz edildiğinin açık delili olduğu görülmekte olup, seminere katılanların bir kısmının Balyoz Harekat Planından haberdar olduğu, Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo (OEYTS) adı altında bu planı konuştukları sonucuna ulaşılmaktadır” denildi.

“HUKUKA AYKIRILIK BULUNMAMAKTADIR”

Gerekçeli kararda, “Yasal düzenlemeler kapsamında dijital delillerin ele geçirilmesinde ve incelenmesinde herhangi bir hukuka aykırılık bulunmamaktadır. Dijital delillerin ele geçirilmesine ve incelenmesi aşamalarına ilişkin bir kısım sanıklar ve müdafilerinin itirazları bu nedenlerle yerinde görülmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

“ALAN, PLAN ÇERÇEVESİNDE VERİLEN GÖREVİ KABUL ETTİ”

Dava kapsamında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Korgeneral, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ile ilgili de ayrı bir bölüm yer aldı.

Balyoz Güvenlik Harekat Planı isimli Klasör içinde, EK-A görevlendirmede yetkili personel isimli belgenin bulunduğu ve sanık Engin Alan’ın da 2. Ordu Komutanlığı alt başlığı altında 1. sırada yer aldığını belirtildi. Gerekçeli kararda Sanık Alan’ın, davanın 1. numaralı sanığı Çetin Doğan liderliğindeki oluşum içerisinde yer aldığı, kendisine Balyoz Güvenlik Harekat Planı çerçevesinde görev teklif edildiği, sanığın bu görevi kabul ettiği anlatıldı.

“BELGELER KARŞISINDAKİ SAVUNMASINA İTİBAR EDİLMEMİŞTİR”

Sanık Engin Alan’ın seminere katıldığı ve sunum yaptığı anlatılan kararda şu ifadelere verildi:

“…Önce liderleri hemen toparlamak lazım. Süratle bir gece yapılacak özel bir operasyonla bu liderleri derhal toparlayıp bir defa bu yangını kaynağından halletmek lazım. Ondan sonra devam etmek suretiyle kontollü bir şekilde ve suratle bu işi bitirmek lazım. Yani bu kuvvet buraya yetmez komutanım” şeklinde beyanlarda bulunduğu, bu şekilde sanığın Balyoz Herakat Planı kapsamında atılı suça iştirak ettiği sonucuna varılmış, delillerin değerlendirilmesi bölümünde anlatılan gerekçeler ve mevcut belgeler karşısında savunmasına itibar edilmemiştir.”

“BÜYÜKANIT SEMİNERİ HUKUKÇULARA İNCELETTİ”

Gerekçeli kararda eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın tanık olarak verdiği ifadeye de değinildi. Suç tarihinde Genelkurmay 2. Başkanı olan Büyükanıt’ın, semineri hukukçulara inceletme gereği duyduğunun belirtildiği kararda, Büyükanıt’ın mahkemedeki ifadesinde, hukukçulara bu semineri Genelkurmay Başkanı’na arz etmeden önce incelettiğini belirttiği vurgulandı. Mahkeme, “Bu ifadeler seminerde olağan dışı faaliyetler olduğu sonucunu oluşturmaktadır.” dedi.

“NEDEN SEMİNERDE GERÇEK İSİMLER KULLANILDI”

Plan seminerinde gerçek kişi ve kurum isimlerinin kullanılmasına da değinen mahkeme, “Seminerde gerçek kişi ve yer isimlerinin kullanıldığının sabit olduğu, bunun amacının ise darbe gerçekleştiğinde gözaltına alınacak, tutuklanacak kişiler gibi önceden yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen kişiler hakkında işlem yapılması, kurum, dernek veya vakıflar hakkında da işlem yapılması için bu isimlerin kullanıldığı sonucuna varıldı.” şeklinde görüş bildirdi.

“SEMİNER GÖRÜNTÜSÜ ALTINDA AMAÇ DARBE PROVASI”

Gerekçeli kararda tek tek sanıkların hukuki değerlendirmesini yapan mahkeme 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan hakkında, ilk celselerdeki beyanlarında plan seminerinin sadece 1. Ordu Bölgesini kapsadığını söylemesine rağmen sonraki celselerde diğer sanıkların savunmalarının alınması, tanıkların ve ses kayıtlarının dinlenmesi üzerine savunmasını değiştirdiğini belirtti. Doğan’ın beyanlarına rağmen ses kayıtlarının incelenmesinden sonra, “sıkıyönetim hali ya da deprem, sel, doğal afetler gibi gerekçeleri üretmeye çalıştığı, bu nedenle de bu seminerin rutin bir plan semineri olmadığı, seminer görüntüsü altında amacın darbeyi gerçekleştirmek olması nedeniyle yapılan çalışmaların provası olduğu” ifadeleri kullanıldı.

“SEMİNERE, BU PLANDAN HABERSİZ OLANLAR DA KATILDI”

Gerekçeli kararda sanık avukatlarının sık sık dile getirdiği “Seminere katılanların hepsi neden yargılanmıyor?” tepkisine de cevap verildi. Kararda, seminere katılan kişilerin Balyoz Harekat Planı’ndan haberdar oldukları belirtilerek, seminere bu plandan habersiz olan kişilerin de katıldığına vurgu yapılarak, “Bu nedenle bizzat seminere katılmanın ve seminer içerisinde konuşulanların tamamının gerçek anlamının seminerdeki tüm katılımcılar tarafından bilinmediği, bilmesi gereken kişilerin bildiği” şeklinde ifadeler yer aldı.

‘İKNA EDİLMELİ, DOĞAN PAŞA YAKIN TAKİP’

Gerekçeli kararda şu anki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in ismi de yer aldı. Sanıklardan Korgeneral Doğan Temel ile ilgili bölümde Özel’den bahsedildi.

“GEN ETÜD” isimli belgede Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çalışan 212 general rütbesinde personelin isminin olduğu ve bu isimlerin karşısında değerlendirmeler yapıldığı belirtildi. Bu isimlerin arasında Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in de isminin olduğunun belirtildiği kararda, “Necdet Özel ile ilgili değerlendirme kısmında ‘İkna edilmeli, Doğan Paşa yakın takip’ yazılı olduğu vurgulandı. Necdet Özel’in o tarihte tümgeneral rütbesi ile Kara Harp Akademisi Komutanı olduğunin vurgulandığı gerekçeli kararda, “Söz konusu belgede Özel’in isminin karşısında darbe harekatına destek vermeyecek anlamına gelen (-) işaretin bulunduğu, sanık Doğan Temel’in suç tarihinde Harp Akademiler Komutanı yardımcısı olup darbe harekatına destek vermediği anlaşılan Necdet Özel’i ikna için görevlendirildiği tespit edildi” denildi.

“36 SANIK NİYE BERAAT ETTİ”

Gerekçeli kararda, davada haklarında beraat kararı verilen 36 asker için de bilgiler yer aldı. 36 sanığın da, bazı görevlendirme listelerinde isimlerinin yer aldığının belirtildiği kararda, “Sanıkların bu görevlendirmeden haberdar oldukları yada bilgileri dahilinde görevlendirildikleri, Balyoz Harekat Planından haberdar oldukları, bu plan dahilinde jandarmanın eylem planları kapsamında görev kabul ettikleri sabit görülmemiştir.” ifadeleri yer aldı.

Gerekçeli kararda “eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın neden tanık olarak dinlenmediği” tartışmalarına da değinildi.

Kararda, Özkök ile Yalman’ın, sanık ve avukatları tarafından ısrarla tanık olarak dinlenilmesinin istenildiği belirtilerek, “Adı geçen tanıkların, sanıklara atılı suçun niteliği gözönüne alındığında, toplanan kanıtlara göre beyanlarının alınmasının kararı etkisi bulunmadığı, kanıtın amaca uygun olmadığı değerlendirildiğinde, tanık gösterilmesi isteğinin mahkeme üzerinde kamuoyu nezlinde baskı oluşturmak amacıyla yapılması, seminer ve diğer belgelerin gerçek olması nedeniyle de tanıkların dinlenilmesinin sonuca etkili olmadığı kanaatine varılarak talep reddedilmiştir” denildi.

AVUKATLARIN DAVAYA GİRMEMESİ

Gerekçeli kararda, sanık avukatlarının ‘adil yargılama ve savunma hakkının ihlal edildiği iddiasıyla duruşmaya katılmaması da değerlendirildi. Ayrıntılı şekilde yapılan değerlendirmede, sanıkların ve avukatların bazı taleplerinin usule uygun olarak reddedildiği hatırlatıldı. Avukatların, taleplerin reddedilmesi üzerine temyiz merciine gitmek yerine usulde uygun olmayan bir uygulama ile hukuka aykırı olarak duruşmalara girmeme şeklinde tepki de bulundukları belirtildi.

MAHKEME AZAMİ SABRI GÖSTERDİ

Sanıkların da avukatlarının duruşmalarına katılmayacağına ilişkin ortak imzalı bir dilekçe sunduklarının belirtildiği kararda, “İstanbul Barosu’ndan, mahkemeye avukat tayin edilmeyeceği belirtildi. Savcılık mütalaasının ardından sanık müdafilerinin karar verilmesini engellemek veya yargılamayı uzatmak amacıyla savunma yapmayacakları anlaşıldı. Mahkememizce tüm yapılan usulsüz davranış ve yargılamayı kilitleme çabalarına karşı gösterilebilecek azami sabır gösterilmiş ve bir kez daha sanık avukatlarına savunma hakkı için fırsat verilmiştir” denildi.

“HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİNİ İLERİ SÜREMEZLER”

“Kendi mağduriyetlerine kısmen ya da tamamen kendi hareketleriyle neden olan sanıklar, bu durumdan kendi lehlerine sonuç çıkararak haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler” diyen mahkeme, sunulan bütün imkanlara rağmen bu hakkı kullanmayan sanıkların bu durumda kendi lehlerine sonuç çıkararak, haklarının ihlal edildiğini ileri sürmesinin mümkün olmadığını belirtti.

HUKUKEN KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Gerekçeli kararda, “Mahkememizce yargılamayı uzatma amacı güttüğü değerlendirilen davranışlara hukuksal koruma sağlanırsa, sanıkların diğer temel bir hakkının ihlali sonucu doğar ki, bu da hukuken kabul edilebilir bir durum değildir” ifadesi yeraldı.

“SON SÖZÜNDE BİLE MAHKEMEYİ TEHDİT ETTİ”

Gerekçeli kararda Çetin Doğan’ın mahkemedeki son sözüne de yer verildi. Doğan’ın yargılama sırasında mahkemeyi tehdit eder şekilde beyanlarda bulunduğu belirtilerek, “Hatta son sözü olarak mahkemeye karşı ‘vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun’ şeklinde beyanda bulunarak yine heyeti tehdit ettiği ve baskı altına almaya çalıştığı” ifadeleri kullanıldı.

Gerekçeli kararda şunlara da yer verildi:

* Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde askeri yazışma ilkelerinin geçerli olması beklenemez.

* Hiçbir bilirkişi raporu yargıcı kesin olarak bağlayamaz.

* Sanıkların herbirinin darbe harekatında çeşitli görev aldığı, bu harekatın boyutlarından haberdar oldukları belirlenmiştir.

* Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde askeri yazışma ilkelerinin geçerli olması beklenemez.

* 2003 yılında yazılmış bir word belgesinin 2007 yılında yeni versiyon yüklü bir bilgisayarda açıldığında 2003 yazılan belgenin sanki 2007 yılında hazılrlanmış gibi görüneceği uzmanlarca doğrulanmıştır.

* Kanunların suç olarak kabul ettiği konularda amirin emrinin yerine getirilmesinin astı sorumluluktan kurtaramayacağı açıktır. Bu nedenle sanıkların emir gereği seminere katıldıkları yönündeki savunmalarına itibar edilemez.

BALYOZ DAVASI’NIN GİDERİ 61 BİN LİRA

Gerekçeli kararın son 4 sayfasında yargılama giderleri sıralandı. Mahkeme “Avukatlık gideri”, “Adli Tıp gideri” ve “Tebligat, posta, bilirkişi vesair ortak giderler” başlıkları altında hesaplamalar yaptı. Mahkeme, avukatlık gideri olarak 36 bin 560 lira 50 kuruş gider tespit etti. Adli Tıp giderinin 2 bin 249 lira olarak yazıldığı kararda “Tebligat, posta, bilirkişi vesair ortak giderleröin 22 bin 270 lira olduğu kaydedildi. Kararda toplam giderim 61 bin 559 lira 50 kuruş olduğu ifade edildi. Davanın bir numaralı sanığı Çetin Doğan’ın dava gideri 160 olarak hesaplandı. Kararın Yargıtay tarafından onaylanması halinde, bu giderler ceza alan sanıklardan tahliye edilecek.

İŞTE O VİDEO

BAKAN DELİL ÇÜRÜTMÜŞTÜ

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Balyoz davasıyla ilgili ilk kez dikkat çeken bilgiler vermiş, yanıtlarıyla Balyoz delillerini adeta çürütmüştü.Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

“Şeyh uçmaz, mürit uçurur”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Şeyh uçmaz, mürit uçurur diye bir laf var. Sayın İhsanoğlu’da ithal geldiği için içerde kimler iyi mürit, kimler kötü mürit bilmez” dedi.

Damada para taktı!

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında bulunduğu Sivas’ta son olarak esnaf ziyaretlerinde bulundu...

Askerlik şubeleri kapatılıyor mu?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye'deki bütün askerlik şubeleri kapatılabilir. Hizmet aksamaz" dedi.


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • http://twitter.com/alicantas ACantas 1907 ++

  Vay be ne müthiş bir adalet sistemi. Katiller sokakta, hırsızlar, dolandırıcılar kamuda, vatandaş , hapiste, ordu teröröstlikten içeride. Bu adalet sistemini ateistlermi açıklayacak.  Bir bana açıklasın ben halk olarak adalet sistemine innamıyorum. Para veren düdüğü çalar adalet siztemi

 • enzaccio

  Demek ki  Adliyelere rapor veren binlerce BİLİRKİŞİ, trişkadan kabul ediliyorlar. Hakim Bey, her konuya vakıf olduğunu iddia ediyor böylece.. Vay anasını sayın seyirciler..

 • maksut

  Yazıklar olsun.Ne hak kaldı ne hukuk.Satılmış savcılar uydurma deliller sahte hatta terörist  tanıklar..Sonra da ALLAH DİN MÜSLÜMANLIK…Ne farkın var tayyip senin esad tan?Bükemediğin eli  iftiraylamı  sindiriyorsun?

  • Pandoraspa

   Maksut efendi sen Hukuk nedir,Demokrasi nedir bilirmisin? Birde her yazılana uydurma yorum yapıp fit sokacağina ve insanları sadece makarna ve kömür için konuştuklarına bakacağına kendine özgü bazı yazılar yazsan da bu sözde cahil gördüğün insanları da aydınlatsan olmazmı?

   • oksijen2

    senin cehaletin egitimle duzelemez. Sana ancak beyin nakli gerekir ondan sonar da (duzgun) bir egitim den bahsedebiliriz.

   • maksut

    Senin kendine özgü yazılarınıda gördük iki nickli  şahıs

    • Pandoraspa

     eğer bende iki nick varsa mederatöre söyle de izin vermesin yoldaşşşşş!!!

     • maksut

      Yoldaş? : ))) Sizin yolunuz yalakalık yolu.Biz yapamayız.İşte burdan anlaşılıyor ki bu gazete herkeze hak tanıyor buna siz yalakalarda dahil

 • antimolla

  Sizin  Adalet  sisteminiz,
  İçinde  Adalet  adı  geçen  partiye  benziyor…
  Unutmayın,  Tarih  tekerrürden  ibarettir,
  Mutlaka  ama  Mutlaka  Bunun  Hesabı  Zamanı  gelince  sorulur….

  • Pandoraspa

   hep bir hesap sorma, zamanı bekleme süreci, tehditvari tavırlar!!!! Nedir yani bu?Neyin intikamı?Neyin savunması? Nasıl Demokrasi algısı? ortada 3-5 paşa darbe için girişim yapıyor ki bunun örneklerini bu VATAN senelerdir görüyor ve cezasını kendi MİLLETİ çekmiş. Yahu artık bu adamları savunmaktan vazgeçelim. Bunlar yüzünden kendi içimizde çatışmaktan da geçelim. Artık eteklerdeki taşlar dökülsün. Biz bu olayların derinliğini savcılar ve hakimler kadar bilemeyiz ki. Bu savcılara bu mahkemelere güvenmezsek yarına çocuklarımıza ne kalacak kin ve nefretten başka. Bugün bu iktidar var yarın başka birisi..Gelenlerde gelecek olanlarda yine bu milletin bağrından çıkacak.

   • kemal1923

    Sen Nürnberg mahkemelerini biliyormusun? Sekreterin suçu ne 16 sene yedi. Hukuk herkeze lazım. Eger bunların hesabı sorulmazsa  sonra gelenler de aynı davranır. Hitlere darbe girişimi yapmaya kalkanlar bu gün almanyanın kahramanı. Ben 2 ihtilal yaşadım şimdiki türkiye tamamen FAŞİST. Darbe dönemlerinde bile bu kadar korku yoktu. Unutma  ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR. (burdaki MÜLK devlet anlamındadır.) senin makarnacı Kömürcü olduğun anlaşıldı.

    • Pandoraspa

     Nürnberg mahkeme örneğini veriyorsun ama kendin ne olduğunu bilmiyorsun. Hitlere demokrasi darbe vurdu, halk darbe vurdu. Hani senin darbecilerin yaptığına bunda ne var canım dediğin gibi. Darbelerde bile bu kadar korku yoktu dediğin yerde ben görseydim seni Evren paşanın resminin bir karikatür yaptığını……!!!!! Bazı şeyleri lütfen iyi öğrenip ondan sonra yerinde kullanın…

 • http://www.facebook.com/semihyilmaz2004 Semih Yilmaz

  Adalet Bitmiştir… geçmiş olsun…

 • http://profile.yahoo.com/FEBNRMLQCHW5UYXY63KUBTCXZI yahoo-FEBNRMLQCHW5UYXY63KUBTCXZI

  Hiçbir bilirkişi raporu yargıcı kesin olarak bağlayamaz fakat kim olduğu meçhul eski itirafçı gizli tanıkların ifadeleri bağlar..bu işin hesabı falan da sorulamaz kimse kandırmasın kendini.. geçen rüşvet aldığı ispatlanmış hakimlerin davası delil var ama kanuni yolda elde edilmedi diye beraatle sonuçlanmadı mı?

 • http://www.facebook.com/people/Kadir-Akyıldız/100003743849049 Kadir Akyıldız

  Sevgili dostlar ön yargı kötü bir şey.Ağadır Paşadır yapmaz etmez olaylarını bırakalım artık.Bırakın da suçlu kim ise yargılansın.Kimse kimseyi suçsuz yere içeriye atmaz.Şov yapmakla bu işler olmaz.Oturduğun yerden lülük lülük konuşmak çok kolay.tşkler..

  • oksijen2

   evet o yuzden luk luk konusma
   konusma da adam sansinlar seni

  • http://www.facebook.com/gulden.ozder Gülden Özder

   Onun için mi gencecik bir teğmeninin bir yılını hapishanede geçirterek yaktılar ve sonra “Aaaa pardon, cep telefonuna mesajlar sehven yazılmış” dediler. Onun için mi Almanya’nın kesin suçludur dediği Deniz Feneri davasının sanıklarını salıverip savcılarını suçladılar!

 • Pandoraspa

  Haftalardan beri kamuoyu oluşturulması, yargıyı taraflı olmakla itham etmek, delillerin asılsız olduğunu söyleme çabaları da boşa gitmiş ADALET yerini bulmuş oldu.Herkes iki cd ile ilgili yok gerçekti değildi muhabbeti yapacagına, ilk önce şuna cevap versin; burada darbe girirşimi varmıydı? yokmuydu? Buna bakan yok. Sadece deliller şöyleydi böyleydi düzmece kamuoyu oluşturmak o kadar….!!!

 • YILDIRIM_35

  Davanın düzmece olduğunu belirten binlerce sayfa yazı yazılır ama gerekte yok sadece gülüyorum. ABD yön değiştirirse ne yaparlar acaba.

 • bakiss

  TV REKLAMI GİBİ.. 4′ü Birarada yakında tüm Türkiye de.
  Hem HAKİMHem AVUKATHem SAVCIHem de CELLAT

 • SerhanC

  “Kesin kanaate vardığımızdan bilirkişi heyeti oluşturulmadı. ” denilmiş. Bu kadar çelişkinin olduğu davada tam tersine bilirkişi heyeti gerekliydi ! Akp’nin anayasal suç işlediği kabul edilip kapatılmaması gibi şaka gibi… Gerçekleri değil, olması arzu edilen oyunu oynuyorlar. Oyunun kuralları değişir elbet.

 • YILDIRIM_35

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Bavul içinde getirilen”  belgelerin, bilgilerin, iddiaların üretildiği bilgisayar programının 2003 yılında Türk Ordusu’nda
  kullanılmadığını açıkladı. Eeeee şimdi neyin gerekçeli kararı bu!  gerekçesi emirle verilen karar diye düzeltmek lazım. Belgeler 2007 de hazırlanmış bakan açıkladı.

 • http://www.facebook.com/ahmet.durmaz.564 Ahmet Durmaz

  BUNLAR ATATÜRKÜ, CUMHURİYETİ, ASKERİ, BAYRAĞI SEVMİYORLAR.DAHA NE BEKLİYORUZKİ. ADAMLAR KİN KUSMAYA DEVAM EDİYOR.

 • ali arap türken

   ADALET; SİYASETTEN BAĞIMSIZ, VİCDANI HÜR. KENDİ HÜR. KİMSEYE HESAP VERMEK ZORUNDA OLMAYAN, GELECEK VE AC KALMA KORKUSU OLMAYAN, CAN VE MAL EMNİYETİNİN EN ÜST DÜZEYDE OLDUĞU, HİÇ BİR ŞEKİLDE HİÇBİR KURUM YADA KİŞİ TARAFINDAN ETKİ ALTINDA BIRAKILMAMIŞ KİŞİLERCE YERİNE GETİRİLEBİLİR. BUNUN İÇİNDE KENDİ İÇİNDE TAM BAĞIMSIZ OLMALIDIR. BUGÜNKÜ SİSTEM İÇERİSİNDE YARGI BAĞIMSIZ DEĞİLDİR VE BAĞIMSIZ KARARLARDA ALMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. EĞER GERCEKTEN BALYOZ OLSA BUGÜNKÜ İKTİDAR VE YANDAŞLARI ACEBA OLURMUYDU? DÜŞÜNDÜNÜZMÜ BUNU???

 • Pandoraspa

  Balyoz MİLLETE değil, kendilerine indiiiiii!!!! Artık askeri vesayet bittiiiii, halkın ve demokrasinin egemenliği geldiiiiiiiii!!!!!!!

  • Laik_Insan

   2003 yilinda Windows 2007 ile kayit edilmis belgelere dayanarak verilen karar ve cezalar. Hmmm, Halkin ve demokrasinin egemEnligi diyorsunuz? Ileri demokrasi demek istiyorsunuz galiba. Hani 2003′te ileri bir teknik ile, Windows 2007 ile, tezgah dokumalarinin hazirlanmasi gibi.

   • Pandoraspa

    Laik Yoldaşım eğer bilgisayar kullanan bir kişi isen şunu çok iyi bilirsin; 2003 te kullanmaya başladığn bir program varsa ve bunu 2007 yılında yeniden güncelledinse herseyi 2007 ye göre ayarlar. Yani bu güncellemeler geriye gitmez ileriye gider. Eski diye birşey kalmaz. Bunu bilen savcı ve hakimde ona göre hareket etmiş. Öteki dediğin şey kafa bulandırmak bilgi kirliliği yaratıp haklı olmaya çaba…

    • maksut

     Siz ii biliyorsunuz kirletmeyi Pandoraspa lı fırıldak

  • maksut

   özürlü beyin neyin demokrasisi?madem demokrosi var senin saygıdeğer tayyib in verse ya  deniz fenerinin hesabını..

   • Pandoraspa

    Deniz feneri ile Tayyibin ne alakası var. Hem bu dava zaten mahkemelik oldu.Almanya dahi tutuklu bulunanları saldı. Bu davadan da TÜRKİYEde beraat edenler oldu. Yahu bu adalet size bu kadar basit geldiği için senelerdir oynuyordunuz. Ama şimdi Halkın ve Hakkın Adaleti ve Demokrasi var. At çamuru izi kalsın muhabbeti yemiyor artık. Çünkü Bu tarz durumlar Kayseride milletin evinde sucuk şölenine dönüşüyor. Lütfen bildiğimiz konularda konuşalım. Bilmediğimiz konularda da susmsyı öğrenelim.

    • maksut

     Bildiğiniz konu bumu?Çamur atmaya gerek yok çamur olana,sadece kendilerinin ne olduğun u hatırlatıyoruz.Sana göre deniz fenerinden pürü pak dimi tayyib in: )))Ben boşuna koyunsunuz demiyorum.Okuduklarınıda ispat edilenleride yanlış  anlıyorsunuz

  • ergenekoncu

   omurgasızgiller familyasından oldugun aşikar. AMK gazetesi oku :) )

 • http://twitter.com/ilhan778899 ilhan

  Gerçek olan birşey varsa ekonomi siyasal kültürel ve yargı F tipi ve abd nin projelerine biat eden bu hükümet ve onun hsyk altındaki bağımlı yargı. bir gram güvenim varsa şerefsizim.GÜVENİ OLAN VARSA TAVAN RANT PEİŞİNDE TABAN YAĞ PEŞİNDE.

 • Taktuk

  Fettullah cemaati iş başında askeri bitirdiler sıra Türkiyeyi bölmeye geldi.

 • csknlyk

  Keser döner sap döner gün gelir hesap döner

 • http://twitter.com/volkanmerdanolu volkan merdanoğlu

   “Hiçbir bilirkişi raporu yargıcı kesin olarak bağlayamaz.” kanunlarımızda eğer böyle bir madde varsa süratle kaldırılması gerekir ne demek şimdi bu adli tıp ta bir çeşit bilir kişi değilmidir bir hakim her konuya vakıf olabilirmi tabiki o konuda yüksek eğitim almış birilerinden fikir alınmalıdır

 • http://twitter.com/volkanmerdanolu volkan merdanoğlu

  Birde silahlı kuvvetlerin dahili bedbahtlarına karşı tatbikatlar planlamasından doğal ne olabilir önlemini baştan alacaklar tabi iş işten geçip komple kuşatıldıktan sonra olabilecek bir şeymi müdahale

 • http://www.facebook.com/huseyincahitatan Hüseyin Cahit Atan

  Bu balyoz davası, abd nin türkiyede uygulattığı, askerin bağımsızlık direncini ( itibarsızlaştırarak ) kırmaktır, Böyle bir plan olsaydı,! diğer komutanlar yapardı, mantığa bakarmısınız,! K.K.Komutanı, D.K.Komutanı, H.K.Komutanı, J.K.Komutanı, varken,K.K.Komutanın emrindeki 1. ordu komutanı ihtilal yapacak birimin başı olacak, bu teze kargalar bile güler…

 • dogrular

  2007 de çıkan yazılım programı, 2003 te nasıl kullanıldı? buna cevap vermeyen yargıçların, hangi hukuki dayanaklarla kanaat oluşturduklarını anlamak mümkün mü?

 • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

   Balyoz MİLLETE değil, kendilerine indi! Artık askeri vesayet
  bittiiiii, halkın ve demokrasinin egemenliği geldi

  • http://twitter.com/ilhan778899 ilhan

   AYNI NİCLİ 2 KİŞİ CAN OSAMANCAN PANDOROSPA. İKİNİZ BİR BEYİN ETMEZSİNİZ BELKİDE BİR BEYİN EDELİM DİYE 2 NİC KULANIYORSUNUZ.

   • Laik_Insan

    Ilhan, brova. Ayni fikirdeyim. Bu herhalde AaKePe’nin online silahsorlerinden. Daha once kullandagi mermiyi tekrar kullanmaya calismis. Dedigin gibi beyin hucre sayisi tek haneli rakamlarda kaliyor sanirim.

   • maksut

    : ))))  Sevdim bunu ..Bunların 1 de bir 1000 de  sonuç  koyun..bunlar

    • yobazsavar

     ağzına sağlık  İlhan kardeşim, bunlar iki değil, üç kişi arada bilge düzgit denen makarnacı akp yalakası  olarak da yazıyorlar :) ))

  • http://twitter.com/ilhan778899 ilhan

   BU YORUMUN BİLE KOPYALAMADIR ALIŞMIŞINIZ PARTİNİZ GİBİ KİŞİLERİN HAKLARINA TECAVÜZ ETMEYİ O KADAR TEORİK BİRİKİMİN OLAMAZ 2  NİCLİ CAN OSMANCAN VE Pandoraspa!!!

  • ergenekoncu

   AMK gazetesi hediye ediyorum okursun.

   • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

     AMK gazetesi hediye ediyorum okursun.

   • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

      kenAMK gazetesi hediye ediyorum misliyle okursun.hemde bakar okur geliştirirsin dini

    • ergenekoncu

     sülün osman sen y..sporda sag bekte mi oynuyorsun

   • Pandoraspa

    Ergenekoncu yoldaş saygın bir gazetede sana yorum hakkı verilmiş yazıyorsun, ne güzel. Ama bu bilmem ne gazetesi hediye etmelerde neyin nesi. Bu ne tarzıdır ki böyle. Osmancan yoldaş sana da aynen geçerli yazdıklarım. Hoş olmayan sözler sadece kullanacak kelime bulamayan, kelime dağarcıkları yetersiz olan kişilerin sanki kurtuluş olarak sığındıkları aciz durumdur. Daha düzeyli ollun arkadaşlar. Mederatör efendi lütfen sizde bu tarz durumlara ilgi var diye de tevessül etmeyin. SAYGILAR

    • ergenekoncu

     panda EFENDİ sen git yandaş gazetelerinde yorum yap ne işin var burada. ayrıca AMK saygın bir gazetedir. okumadıgın belli bedava makarna bulgur kömüre alışık olduğundan. sanada AMK gazetesi hediyem olsun

     • Pandoraspa

      Kötü söz sahibine aittir yoldaş……..!

     • Pandoraspa

      Ergenekoncu efendiiii nerede kaldı senin demokratcılığın. Burada yazmam için seninle aynı fikirde size yalakalık sulu muhabbet mi yapmak gerekiyor. Yazdıklarım işine mi gelmedi? Seni gidi pastırmacı,sucukçu, sosisçi seniiiiii!!!!!!Zaten senden de demokrat olsa bu kadar olur…..!!!!!!!!!!!!!

  • Pandoraspa

   Can Kardeşim seni tanımıyorum ama belliki bazı kendini bilmezler bize atıp tutuyorlar. Harbi vız gelir tırıs giderler. DURMAK YOOOKKKK, YOLAAA DEEEVVVAAAAAMMMMM!!!!!!

   • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

     aynen kardeşim sana katılıyorum bunlara pabuç bırakmam ne söylerlerse söylesinler kötüsüz sahibini bağlar lafa bakarım lafmı birde söyleyene bakarım adamı diye malesef olmadıkları için vız gelir tırıs gider saygılarımla pandorapaşa kardeşim

   • http://www.facebook.com/osmancan.can.7 Can Osmancan

      aynen kardeşim sana katılıyorum bunlara pabuç bırakmam ne söylerlerse
    söylesinler kötüsüz sahibini bağlar lafa bakarım lafmı birde söyleyene
    bakarım adamı diye malesef olmadıkları için vız gelir tırıs gider
    saygılarımla pandorapaşa kardeşim durmak yok yola devam

    • maksut

     Yanlış yazmışsınız Yalakalık var sonuna kadar demeliydiniz. Hoş ikinizin beyni bir tane beyin çıkarmaz.İki nickli, zavallı

  • Cankan

   Sizin ne kadar taraf oldugunuz cok acik ve Sizde herhalde insanlik duygusu bile yok..YAZIK

 • http://twitter.com/ilhan778899 ilhan

  Pandoraspa VECan OsmancanİKİNİZDE AYNI KİŞİSİNİZ RTE  GİBİ KILIKTAN KILIĞA GİRİYORSUNUZ. BİRİNİZ ÇALINA BİRİNİZ OYNAYIN.

  • Pandoraspa

   Bilemediiiiiiinnnnnnnnnnn!!!!!!!!!! Sayın diyeceksin RTE yi kullanırken. Çünkü istesende istemesende bahsettiğin kişi TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANıdır……!!!!

   • dumbrama

    lan yalak isminin yanına koyduğun resimden utan isminden dört harfi attınmı ne olduğun belli zaten oraspa ha öyle değilmi şimdi bana cevap ne yazarsan yaz kassımpaşa

   • maksut

    Hadi ya  saygıyı sizden mi öğrenicez? Saygı bizde hak edene uygulanır.

   • ergenekoncu

    makarnaclub üyesi. sana koyun diyordum ama sözümü geri alkıyorum koyunlara haksızlık etmiş oluyorum. senin sıfatınına…

 • Asyolog

  Hükümete degen bir dava aninda yok edilirken,örnegin Deniz Feneri davasi,Sivas Madimak davasi.Bu davalar aninda ortadan kaldirildi.Rtük Baskani aklanmaya calisildi,Sivas Katilleri ve Fener saniklari elini kolunu sallaya sallaya disari cikti..Askerle ilgili bir dava olunca nedense seneler sürüyor,tuhaf ve formalite deliller cikiyor ortaya,sonuc ise utanc verici..Bu tür Askeri davalar tamamen Hükümet’in kisisel davalaridir.Parasiz Egitim isteyen Üniversite ögrencilerine senelerce hapisi reva görenler,yolsuzluk yapmis,calip cirpmis kisileri aklayabiliyorsa daha nice davalar görecek bu Ülke…

 • http://twitter.com/ilhan778899 ilhan

  CAN OSMANCAN Balyoz MİLLETE değil, kendilerine indi! Artık askeri vesayet 
  bittiiiii, halkın ve demokrasinin egemenliği PANDORASPA:Balyoz MİLLETE değil, kendilerine indiiiiii!!!! Artık askeri vesayet bittiiiii, halkın ve demokrasinin egemenliği geldiiiiiiiii!!!!!!!  BUNLARA BEĞENİ BİLE HARAMDIR AYNI KARADE AYNI KİŞİLER.

 • http://profile.yahoo.com/6MI6JKFCCEVGUCUTE4OHU4HZBA Ahmet

  BİRİLERİ KINA YAKABİLİR, DEMEYE KALMADI ABD UŞAĞI MÜRİDLER ZİL TAKIP OYNAMAYA BAŞLADI BİLE. BU KADAR HUKUKSUZLUK, AİLELERİN MADURİYETİ, EVLATSIZ KALDIRILAN CENAZELERİ, DRAMLARI VIZ GELİYOR ONLARA. AMA UNUTMASINLAR YÜCE YARATANIN ADALETİ MUTLAKTIR. BİR GIDIM İNANCI OLAN İNSAN ALLAH’TAN KORKAR.YOKSA? 

  • Pandoraspa

   Zaten Hakkın Adaleti teslim oldu. Bunların evlatları,anaları babaları varda, darbeden mağdur olanların anaları evlatları yokmu? Bu darbe amerikada olmadı arkadaşım TÜRKİYE de oldu. Ne amerika uşaklığından bahsediyorsun. Gerçekleri görün artık,milleti illa şuncu buncu yapacağınıza…

   • maksut

    resmen şaka gibisin.Bizler ne diyoruz sen ne anlatıyorsun?Biz istanbul boğazı derken sen ç.kalede bir hararet bi hararet diyorsun.Ama belli her üç kelimenden biri gaz a dayalı konuşma Çok gazdan bahsediyorsun ,içinde kaldı .Patlıycaksın

   • oksijen2

    Evet bu hukuk garibesi karara imza atanlarin da coluklari cocuklari var ama sahsiyetleri onurlari ahlaklari kisacasi insanliklari yok.  Aynen senin gibi.Hic merak etmeyin sizing gibilerden de coluk cocugunuzdan da cikacak bu haksizliklar.

   • ergenekoncu

    pandORASPA   nickine yakışır yorumlar yapıyorsun. yorumlarınla nickinle ahenk içinde. bu yılki kömür iaşen eveni kadar getirildi öylemi.

 • http://www.facebook.com/mehmetsimge Mehmet Şahin

  ASYALOG KARDEŞİM,  MAHKEME RECEP TAYYİP MAHKEMESİ. BUNU HERKES BİLİYOR.. MAHKEMEDE BİLİYOR… KENDİLERİNE GÖRE YANLIŞ KARAR VERİRLERSE RECEP ABİSİ DÖVER, AMERİKALI ABİLERİ DE SEVERRRRRRR…  ONUN İÇİN MAHKEMEYE SUNULAN DELİLLERİN ÖNEMİ YOKTUR. ÇÜNKÜ GERÇEK BİR MAHKEME DEĞİL, SANAL, GURUSUZ, ONURSUZ BİR MAHKEMEDİR…..

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=1041761073 Cemal Kaplan

   Ağzına sağlık mehmet kardeş duygularımı ifade etmişsiniz  benim yorum yapmama gerek kalmadı.

 • Yurt76

  Bu hakim ve savcilar kimin, kimlerin ve hangi ülkenin adina calisiyorlar? Bundan sonra benim Türk adaletine ve Türk yargi sistemine güvenim sarsildi ve koskoca bir 0 (SIFIR) 

 • http://www.facebook.com/gulden.ozder Gülden Özder

  Madem zamanın GKB yani Özkök’ün ve Büyükanıt’ın darbe yapılacağından haberleri vardı o zaman neden bütün bu hazırlıkları yapanları zamanında cezalandırmadılar? Bu durumda onlar da suçlu sayılır. Muhtıra yolladığı halde Büyükanıt’a neden hiç dokunulmuyor? Dolmabahçe görüşmeleri neden hiç açıklanmıyor? Bana kalırsa her ikisi de kendilerini kurtarmak için arkadaşlarını yaktılar…

 • kemalhikmet

  adalet olsaydı  son kaydı 2003 te  yapılan  balyoz  belgelerini     office 2007   kullanarak  düzenleyenler   yargılanırdı.

 • http://www.facebook.com/feza.guneri.7 Feza Güneri

  bu mahkeme; darbe yapmaları gereken kişileri darbe yapmayıp, ülkeyi darbe ile kaosa götürmedikleri için  çok ağır ceza ile cezalandırılmalarına karar vermiş.. ve darbeleri teşfik etmiş, darbe yapması gerekenlerin, bu yetkilerdeki kişilerin darbe yapmadığında başlarına neler geleceğini açıkça belirtmiş, hazırlanan zeminlerin darbe ile sonuçlanması için de özellikle gerekçesini açıklamış..

 • yobazsavar

  Balyoz ve Gerçekler  - sayın Çetin Doğan paşanın sitesini okuyun, sahtelikler, çelişkiler, nasıl bir düzmece, nasıl bir kurgu olduğunu şaşarak okuyacaksınız.  Baştan sona tezgah.  
  Maksat  pkk ile savaşan  laiklik yanlısı orduyu cezalandırarak pkk’ ya mesaj vermekti. 

 • berkaysonar

  seminerle darbe planı yapıldığı görülmüş şeymi.yüzlerce kişinin bulunduğu ortamda darbe planı,vay be ne tezgahmış ama.Evren Paşaya sorsalardı o bile biz bunu akıl edemedik derdi.

 • yobazsavar

  BİLİRKİŞİYE GEREK YOK  FETHULLAH GÜLEN TARİKATININ SAVCILARI, AKP YARGIÇLARI, BİR DE CIA KOMPLOLARI YETERLİ………!! ! 

 • al35

  Dava için fazla birşey demiyeceğim herkes kendi inancına göre sallıyor,bana göre de delillerde açıklanması gereken çok şey var ofice 2007 gibi ammaa darbeler bitti vesayet bitti diyen beyinsizlere bir çift lafım var ,nah bitti:)).darbe yapılmayınca darbe değildir yapılmayan darbe bitmiş olmaz,bir sabah kalkarsınız bir bakarsınız darbe oluvermiş ozaman da yalaka eğilimlileri burada darbe şakşakçısı olarak okuruz,ki onların kimler olacağı da eğilimlerinden belli oluyor.Osmancan sen ozaman da boşuna yazma senin methiyelerini, kimsenin hatta akp nin bile dikkate alacağını sanmıyorum.

 • al35

  Anlamadım,mahkeme bilirkişiye uymayacakta kime uyacak,yani anlıyoruz aslında kime uyacağınıda,uyulduğunuda görüyoruz ama yinede mahkeme kararında okuyunca bunu insan şaşırıyor yahu. İstene  bilirkişi soyut bir şeyi değerlendirsin diye değilki,bu cd gerçekmi değilmi okadar.teknik bir konu,bilirkişiye göre karar vermeyecekse mahkeme neye göre karar verecek.Cinayet silahınıda gözünü deliğe dayayıpmı anlıyor bu yargıçlar,adli tıp raporuna göremi.

 • http://www.facebook.com/iskender.yagmur.3 İskender Yağmur

  Ne denmesini bekliyordunuz????  “Hayır belgelerin gerçekliği şüpheli,ama olsun biz genede ihtiyaten ceza veriyoruz”. mu  ….

 • Egemen1

  Ülke pislik kokuyor, temizlemek icin iyi bir ilac lazim.

 • http://www.facebook.com/cybatx Eric Draven

  Madem orijinal belgeler Genel Kurmay’da, biz de gorsek. Genel Kurmay AKP’nin arka bahcesi gibi oldu, boylesi bir durumda boylesi bir aciklamaya inanmak icin ‘naif’ olmak gerekiyor diye dusunuyorum.

 • haldeh

  Herşey apaçık tabak gibi ortada :( :( üzüldüm

 • http://twitter.com/mnayhan mahmut nedim ayhan

  sıra darbecilerin sivil apoletli uzantılarına geldi…darbecivelekleri başka argümanlar bulmalı…

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003260131501 Murat Kaplan

  tam anlamıyla bir rezalet.insanlarda adalet ve hukuka olan saygı ve güven malesef çökmüştür.dikkat ediniz gerekçeli karar tamamen yorum ve kanaat la verilmiştir.delillerin sahte olup olmadığı konusunda bilirkişilerden daha uzman olmuş hakimler var mış meğer.bilirkişilerin vermiş olduğu rapor ve bilgiler beni ikna etmedi,ben daha iyi biliyorum deliller gerçek demek başlı başına bu mahkemelerin komikliğini göstermez mi.BEN TÜRKÜM,TÜRKLÜĞÜMLE ONUR DUYARIM(bu kelimeler sakıncalı oldu galiba)AMA ADALETİN -HUKUKUN -İNSAN HAKLARININ İHLAL EDİLDİĞİ BİR ÜLKEDE YAŞAMAK ZORUNDA OLDUĞUM İÇİN UTANIYORUM.tarihimizde görmediğimiz,duymadığımız,okumadığımız bir yönetimle karşı karşıyayız.ALLAH SONUMUZU HAYREYLESİN.

 • sevali

  Bu vatan için kendilerini feda ederek ailelerinden hep uzakta kalmış şerefli subaylarımıza şimdi vatan borçlarını ödetmeye kalkıyorlar. Ben darbelerden yana değilim ama her subay için asker olduklarından dolayı darbeci bunlar diye damga vurulmasınada karşıyım. Uyan millet uyan bizlerin askerleri ve subayları itibarsızlaştırmak istenen. Bu oyunları bozalım ve askerimize sahip çıkalım. İstenilen sadece ADALET ve ADİL YARGILAMADIR.

 • ULUCINAR

  menderese idam kararı veren yargıçarın isimleri silindi gitti ama menderesin adı anılıyor sizlerinde kararı hakkınızda hayırlı olsun türkiyede hukukun varlığına inancım kalmadı yutdışında bulunanlar bu seminere nasıl katılmış 2007 yazımı kullanılmış gül sokak o tarihte varmıymış külahıma anlatın bunları yazık yazık insanları intikam için içeri tıktınız

 • Cankan

   Adaletin, yargının, hukukun iflas ettiği bir ülkede huzur, güven olurmu?
  Allah sonumuzu hayir eylesin..
  ATATÜRK RUHU ILE  “YETER, BU ÜLKE SAHİPSİZ DEĞİL