DOLAR/TL
2,0941 % 0,11
EURO/TL
2,8226 % 0,21
ALTIN ONS $
1.296,90 % -0,56
EURO/USD
1,3469 % 0,04
BIST 100
83.603,38 % 0,90
FAİZ
8,14 -0,07
BRENT PETROL $
107,84 % -0,18

Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Balbay’dan 8 Nisan çağrısı

Nisan 4, 2013 |

Mustafa Balbay 8 Nisan çağrısı yaptı ve ekledi: Silivri barikatında resim çektirin.

Tutukluluğunun 5. yılına giren Cumhuriyet gazetesi yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, kızı Yağmur’un Norveç’te yaptığı konuşma sonrası gördüğü baskılar sonucunda okul değiştirmesi sürecini, “Tutukluluğumun en kötü dönemini yaşadım. Rüyalarıma girdi. Sanki kanım, damarlarımdan boşaldı” sözleriyle değerlendirdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre, 8 Nisan’daki duruşmaya, herkesi Silivri’ye beklediğini dile getiren Balbay, “Ancak barikatları zorlamasınlar. Barikatın önünde bir resim çektirip sosyal medyada ‘hukuk barikatın arkasında tutsak’ diye paylaşsınlar. Bunu bir kampanya olarak öneriyorum. 8 Nisan yeni bir başlangıç olacak” çağrısını yaptı. Balbay, tiyatroculara da seslenerek, “Yargıtatör” adlı kitabının sahnede toplumla buluşmasını istedi.

Mustafa Balbay, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada şu mesajları verdi:

Yağmur’un okul sıkıntısı: Tutukluluğumun en kötü ve zor dönemiydi. Yağmur’un yaşadığı sıkıntıları öğrenince bütün vücudum yaralanmış, sanki kanım damarlarımdan akmış gibi oldu. Kalbim açıkta kalmış gibi hissettim. 4 gün boyunca Yağmur rüyalarıma girdi. Gündüz aklımda, gece rüyamdaydı. Asıl olan Yağmur’un huzuru ve iyi bir eğitim almasıydı. Bu sorunun sağlıklı bir şekilde çözülmesini istedim. Pazartesi kendisi ile konuştum. Yeni okulundan memnun olduğunu söyledi.

8 Nisan çağrısı: Mütalaa iddianameden bile kötü. İddianamede tertipti. Mütalaa ise tertip, iftira olarak doğmuştur. 8 Nisan yeni bir başlangıç olacak. Bu davanın duruşmasını bir gün izleyen bile bu davanın ne olduğunu anlar. 8 Nisan’da herkesi Silivri’ye çağırıyorum. Ama barikatları zorlamasınlar. Güvenlik güçleri ile hiç yüz yüze gelmesinler. Barikatın önünde bir resim çekip sosyal medyada “hukuk barikatın arkasında tutsak” diye paylaşsınlar. Bunu bir kampanya olarak öneriyorum. Bütün dünyaya paylaşsınlar. Gençleri Silivri’ye ayrıca çağırıyorum. Türkiye’nin gerçeği ile yüzleşip mücadeleye hazırlansınlar. Bütün kuşaklar omuz omuza olup adaleti tutsaklıktan kurtaracağız. Silivri artık Türkiye’nin kanayan yarası haline gelmiştir.

İmralı görüşmeleri: Türkiye’de gerçek bir iç barışı herkes gibi ben de istiyorum. Bugün barış bir amaç değil araç olarak kullanılıyor. Silahları susturmadan önce insanları susturdular. Böyle bir ortamda pazarlık usulü ile yapılacak bir barış ne kadar kalıcı olur?

Yeni anayasa: Yeni anayasa, barış atının önündeki araba gibi duruyor. Bu durumda ne at hareket edebilir ne de araba hareket edebilir. Barış gibi anayasa konusunda da pazarlığa tabi. İki kere ikinin kaç ettiğini tartışıyoruz. CHP ile 3 etsin, MHP ile 5 etsin pazarlığı yapıyorlar. BDP ile yapılan çarpma bölme işlemi ise daha karışık.

Yargıtatör sahnelenmeli: Şu günlerde “Yargıtatör” oyununun heyecanı içindeyim. Fırından taze çıkmış bir ekmek gibi elime alıp kokluyorum. Bütün dileğim bu oyunun iyi bir yönetmen ve tiyatro grubunun elinde toplumla buluşmasıdır. Kitabın İngilizce baskısını 14-18 Nisan arasında yapılacak Londra Kitap Fuarı’na yetiştireceğiz. Orada da Türkiye’nin yargı sorunları anlatılacak.Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

Devlet Opera ve Balesi’nde deprem

Devlet Opera ve Balesi'nde genel müdür değişikliği gündeme oturdu.

Bülen Arınç cemaat için ‘şartlarını’ açıkladı!

Başbakan Yardımcısı Arınç, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan operasyonla ilgili Gülen cemaatine önemli mesajlar verdi.

Emniyet önünde pankart gerginliği!

Gözaltına alınan polislerin aileleri oturdukları yere asılan pankarta tepki gösterdiler.


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • disqus_sGiZIW4avp

  BİRAZ DA NE İLE NASIL MÜCADELE EDİLECEĞİ BİLİNMİYOR. SÖZ DE DİNLENMİYOR.

 • HOTPAPER

  8 NİSANDA SİLİVRİDEYİZ!!! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!

 • http://twitter.com/aliceylan54 aliceylan

  Balbay boşuna tiyatroculara güvenmesin.Onlar Tayyip’in akil adam’ı olmuşlar.

  • şahmesut

   yooo öle deme levent kırcanız ve daha bi çok tiyatrocunuz var…

 • Cem

  Orda olmalıyız İçinde Azıcık Atatürk Sevgisi Vatan Sevgisi Olan Her Türk Vatandaşı Sağcısı Solcusu Ocusu Bucusu demeden Türk Kimliğimizle Vatan Aşkımızla Silivri Tutsaklarına Destek Olalım Bu Hukuk Garabetini Gücümüzle Duruşumuzla Sonlandıralım

  • şahmesut

   giderken manda yoğurduda götürün cop yaralarına sürer ferahlarsınız…………cop olmazsa mustafaya verirsiniz …………….

 • şahmesut

  mustafa tiyatro ne oldu tiyatro..

 • http://twitter.com/mudafahk müdafa

  Hitler e özentisi olan YESIL FASIZM e dur diyecegiz

 • http://twitter.com/coskund1965 Coskun Önder

  8 Nisan’da Silivri’ye gitmek anlamlı olabilir. ancak günler öncesinden bunu davul-zurna ile duyurdunuz. Bir anlamı kalmadı. Orada öyle bir güç olmalı ki, toplanan kalabalık masumları da almalı. Ama bu türde değil.

 • şahmesut

  Ne balbaymş be!!!!!!!!!

 • şahmesut

  Balbayda 8nisanı bekliyomuş hahahahaha bekle bekle da ne 8nisanlar görecen orada yeşil trakya ovalarına bakarak hahahahahaha……..

  • MEHMETALI SOYKIRAN

   Senin yazılarına gülesim gelir.Gerçek bir tiyatro yazarısın.Elinde bir tesbih hayaller içinde senaryo üretirsin.Kusura bakma ,Türkiye medeniyetin beşiği. Tarih akıcıdır ve biz yolumuza devanm ederiz.

 • GERÇEKÇİ

  Balbay JAndarmadan Yeşil almış derken,
  Dolar aldığını anlatmaya çalışmış herhalde,
  Bu çamur atma körün dolma yemesi gibi olmuş.
  Peki burada yazdıkların için sen ne alıyorsun ve nereden alıyorsun.

 • http://www.facebook.com/sabri.kayacik Sabri Kayacik

  Yargı Jiletli tellerin, Çelik Barikatların arkasına saklanıyor…1

 • http://www.facebook.com/metr.goldwynmayer Metr Goldwyn Mayer

  MİLLET TRUSTİK GEZİYE GELİYOR OTOBÜS BEDAVA, KUMANYA BEDAVA…SEN DERDİNE YAN…….

 • bedriylmaz

  Sayın BALBAY sizlerin o programlarınızı özlüyorum 8 nisanda orada olamasam’da kalbim sizler ledir. Kızınıza yapılan o terbiyesizliği kınıyorum ve şu mazlum-der yöneticilerine soruyorum— hani Çanakkale gezisine giden bir kızı otobüsten indirmişler baş örtüsü var diye ve dernek başkanı feryat ediyordu bir kız öğrenciye bu yapılır’mı diye—— hey dernek başkanı hani neredesin al sana haksızlık, bu kızın suçu ne?Etsene feryat,hani adalet, yoksa sadece kendinize’mi hak var…

 • nigarcinar

  Artık bu çile bitsin. İnsanları içerde,herkesin gözüne baka baka resmen çürütüyorlar.

 • şahmesut

  takunya falan giydiğim yok nişantaşından giyiniyorum ne yani olamazmı her nişantaşından giyinen chpli olacak değil her halde…….

  • http://www.facebook.com/cevdet.durmaz.77 Cevdet Durmaz

   Verilen arpalıkları iyi kullanıyorsun demek . Bal tutan parmağını yalar . akp,yi tutan nişandan giyinir . Yalayın kardaşlar , yalayın . Herşeyin bir sonu var.

 • Turan

  Sevdigim bir laf: Birilerinin neden korktugunu merak ediyorsaniz, sizi ne ile korkuttuguna bakin.
  (haksizca iftiralar ile hapsedilen vatanseverler)
  DIger bir laf: Gercek tekrar edilen seydir (akil insanlar ve yandas medya ile yapilmak istenen beyin yikama operasyonu)
  Beynini ve ruhunu tertemiz tut Turkiye. Psikolojik savas yapanlara yenilme. O “milliyetciligi ayaklar altina alinan” Turk milleti, nasil 16 imparatorluk kurdu ise, nasil Ataturku uretti ise, yine buyuklugunu gosterecektir.

 • http://www.facebook.com/cevdet.durmaz.77 Cevdet Durmaz

  Üç beş bindirilmiş kıta ..

 • şahmesut

  çatla patla varmı ötesi ölümüne AKP patlıyosun değilmi?*****

  • vatanperver

   Obamanın beyzbol sopasını sevdin sen anlaşılan sizin gibi satılıklara her şey müstahak anca gidersin

 • şahmesut

  sen abd nin ne tarafta olduğunu biliyormusun coğrafya yobazı…………

  • vatanperver

   biliyorum senin gibilerin arkasında

 • şahmesut

  satılmış değil ama vatanını satacaktıda elinden alı verdiler………