DOLAR/TL
2,1147 % 0,10
EURO/TL
2,8359 % 0,11
ALTIN ONS $
1.299,48 % 0,16
EURO/USD
1,3411 % 0,00
BIST 100
84.218,02 % 0,47
FAİZ
8,19 0,00
BRENT PETROL $
107,72 % 0,14

Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Turhan Çömez Londra’da doktor oldu

Aralık 27, 2012 |

Ergenekon davasının firari sanığı Turhan Çömez Londra’da doktorluk yapıyor

Hakkında uluslararası arama ve yakalama kararı çıkarılan eski milletvekili Turan Çömez, İngiltere’de bir üniversite hastanesinde doktorluk yapmaya başladı.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; Ergenekon davası sürecinde 2008’de yurt dışına çıkan Turan Çömez’in firari konumda olması ve dönüş yapmayacağının anlaşılması üzerine davayı yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, görüldüğü yerde yakalanmasını sağlamak amacıyla gereken uluslararası arama ve yakalama kararını 24 Mayıs 2012’de Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Adalet Bakanlığı, Çömez için gereken kırmızı bülten talebini aynı gün Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Dairesi’ne ulaştırdı.

Kırmızı bülten talebi

Türk Interpolü, açık kimlik ve soruşturmayla ilgili bilgileri içeren kırmızı bülten çıkartılması talebini hemen Fransa Lyon’daki Interpol Genel Sekreterliği’ne gönderdi. Interpol Genel Sekreterliği, Çömez’le ilgili dosyayı aylar geçmesine rağmen karara bağlamadı. Genel Sekreterlik, daha önce yine Ergenekon soruşturması çerçevesinde Türkiye’nin kırmızı bültenle arama isteğinde bulunduğu Bedrettin Dalan, eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ile emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkındaki talepleri de “gerekçelerin yetersiz olduğu ” görüşüyle geri çevirmişti. Interpol, kırmızı bülten çıkıncaya kadar aynı koşullarda geçerli olan ‘difüzyon’ yayınladı.

Oxford’tan teklif

Bu sürede de Çömez, İngiltere’de bir dil okuluna yazıldı. Resmi makamlara başvurarak oturma izni aldı. 8 Kasım 2010’da Londra’nın Three Colt Street bölgesinde bir adreste yaşamaya başladı. Çömez burada dil eğitimi aldı. Sınavlarda yüksek not alan Çömez, Oxford Universitesi’nden ve London School of Economics’ten master teklifi aldı. Ancak Oxford’u reddederek London School of Economisc’i tercih edip burada Uluslararası Sağlık Politikaları konusunda mastıra başladı. Bu arada tıbbi sınavlara da hazırlandı. Tıp diploması, İngiltere’de kabul edilmediği için tıp fakültesinin tüm derslerinden, yazılı ve sözlü sınava girdi ve başarı ile geçerek diploma aldı. Ardından mastırı dondurarak mesleğine geri döndü. Bir süredir genel cerrah olarak çalışan Turan Çömez, ağırlıklı olarak kalın bağırsak kanseri üzerine laparoskopik ameliyatlar yapıyor.

TBMM Nobel için aday göstermişti

AKP Balıkesir Milletvekili olduğu dönemde doktor Turhan Çömez, Balıkesir’in Kepsut ilçesinde bir sağlık ocağını ziyaret ettiği sırada aile kavgası sırasında sol göğsünden silahla ağır yaralanan 17 yaşındaki bir kızı ilk müdahaleyi yaparak kurtarmıştı. Yine milletvekilliği döneminde Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan Gönen Devlet Hastanesi’ne Kurban Bayramı dolayısıyla ziyaret ettiğinde, Hüseyin Özen isimli hastanın apandist ameliyatını yapmıştı. Çömez ayrıca, 8.5 aylık hamile Selma Külefli adlı kadının gece yarısı yardımına koşmuş ve Bandırma Devlet Hastanesi’nde ameliyata girmişti. TBMM 2005 yılında Nobel Barış Ödülü’ne 7 milletvekilini aday göstermişti. Bunların içinde o dönem Turan Çömez de vardı. Çömez, Kızılay’ın insani yardımını iletmek üzere Irak’a gidip kalp hastası 15 Iraklı çocuğun Türkiye’de tedavi edilmesini sağlamıştı. Tsunamiden sonra Güney Asya’ya giden heyete de başkanlık etmişti.


Etiketler: , ,


Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

Büyük dönüş başladı!

Ramazan Bayramı tatiline çıkarken çile çekenler, bu kez aynı zorlukla karşılaşmamak için erken dönüşe geçince Çanakkale’de feribot iskelesi ve şehir içinde zaman zaman yığılmalar oldu.

Sanki savaş var!

Ramazan Bayramı tatili nedeniyle cuma günü büyük kentlerden sahillere başlayan göçte henüz dönüş başlamadan, trafik kazalarında bilanço hayli yükseldi. Yurt genelinde meydana gelen ölüm ve ağır yaralanmalarla sonuçlanan 77 kazada 82 kişi yaşamını yitirdi, 408 kişi de yaralandı.

Riva’da kaza: 3 ölü 8 yaralı!

Beykoz Riva yolunda iki aracın çarpışması sonucunda meydana gelen kazada 3 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • debooster1

  hep hayret etmişimdir bu insanoğlu insan ne demeye girdi bu akepeye????

  • Demokrat28

   Arkadaşım tıpkı Abdullatif Şener gibi insanlar gerçeklere göre hareket ederler.

 • memet

  Doğru Söyleyeni,
  Dokuz Köyden Kovarlar..
  Demiş Atalarımız 
  Bunu Hepimiz Biliriz,
  Kendimize Saygımız Sebebiyle
  Doğru Söylemekten
  Vaz Geçmedik
   ve Asla Vaz geçmeyeceğiz..

 • Demokrat28

  Vatansever vatan evladı, diğerleri gibi biat etmedi.  

 • Ali Gökçen

  Politikacılığı bu tip vasıflı ve fedakar insanlar yapmadığı sürece, halk kendi seçtiği meclise küfretmeye, meclistekiler de kendilerini seçenleri söğüşlerken ülkenin batışını seyretmeye devam eder. Uygar ülkeler gençlerini daha fazla konfor için yetiştirirken biz, kurtuluş savaşlarına ve sosyal çarpıklıklara feda etmek için yetiştirmeye devam ederiz. Halkımıza tavsiyem, pozitif bilimlerde uzman ve gerçekçi düşünmeyi ve davranmayı prensip edinmiş, çalışkan ve üretken insanları vekil tercih etmesidir. Sosyal ve sözel bilimler  yalana, dolana, kandırmaya, sahtekarlığa açık kaygan zeminli, evrensel algı bütünlüğü olmayan bilimlerdir. Ne demiş Atatürk: “hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir…”   bunu, güzel söz olsun diye değil, yaşam tarzı edinmeniz için söyledi.