DOLAR/TL
2,1066 % 0,02
EURO/TL
2,8370 % 0,01
ALTIN ONS $
1.306,02 % -0,10
EURO/USD
1,3468 % 0,01
BIST 100
82.530,53 % 0,32
FAİZ
8,22 -0,02
BRENT PETROL $
107,39 % -0,27

Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Bu isimleri koymayın

Ekim 8, 2012 |

Samsun müftüsü Yardımcı Doçent Doktor Hayrettin Öztürk, Kuran'daki sakıncalı isimleri açıkladı.

Samsun’da Müftüsü Yrd.Doç.Dr. Hayrettin Öztürk, çocuklara verilen isimlere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Kuran’dan isim seçerken dikkatli olmak gerekir. Sanem ‘put’, Aleyna ‘sıkıntı, bela’ anlamına geliyor. İsim verirken bunları iyi analiz etmek gerekir. Ayrıca Allah’ın isimlerinin de çocuklara verilmesi uygun değildir. ‘Kuran’da geçen her kelime isim olur’ mantığı ile düşünülmemeli” dedi.

Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, gazetecilere, çocuklara verilen isimlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ailelerin çocuklarına Kuran-ı Kerim’den faydalanarak çeşitli isimler verdiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Aileler ismin Kuran’da geçmesine önem gösteriyor. Ancak Kuran’da geçen her ismin çocuğa verilmesi de uygun değil. İsimlerin anlamını doğru bilmek gerekir. Kuran’dan isim konulurken ismin manasını iyi öğrenmek gerekir. Bir bilene, uzmana danışmakta fayda var” dedi.

Bazı isimlerin farklı anlamları olduğunu dile getiren Müftü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, “Kız çocuklara verilen isimlerden Sanem, ‘put’ anlamına gelmekte. Çocuğa verilmemeli. Aleyna ismi de ailelerin sıkça kullandığı bir isim. Aleyna da ‘sıkıntı, bela’ anlamına geliyor. Kezban, ‘yalancı’ demek. ‘Kuran’da geçen her kelime isim olur’ mantığı ile düşünülmemeli. Bekir, ‘deve yavrusu’ demektir. Hz. Ebubekir’in ismi Abdullah’tır, Ebubekir lakabıdır. Bu husus karıştırılmamalıdır” diyerek çocuklara verilmesi gereken uygun isimler hakkında bilgi verdi.

Müftü Yrd.Doç.Dr. Hayrettin Öztürk, “Erkeklere Muhammed, Mehmet, Abdullah, Mahmut, Ali, Hasan, Hüseyin, kızlara Fatma, Kevser, Hatice, Zehra gibi isimler çocuklara verilmesi uygundur. Peygamber efendimizin en çok sevdiği isimler ise Kevser ve Abdullah’tır. Allah’ın isimlerinin de çocuklara verilmesi uygun değildir. Mesela Rahman, Celil gibi Allah’ın isimlerinin çocuklara verilmesi doğru olmaz. Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet de ‘hiç kimseye muhtaç olmayan’ demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur. İsim her dilden olabilir. Yeter ki anlamı güzel olsun. Peygamberlerin isimleri de çocuklara verilebilir” diye konuştu.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI: KASTI AŞAN YORUM

Samsun İl Müftüsü Yrd.Doç.Dr. Hayrettin Öztürk’ün çocuk isimleriyle ilgili yaptığı açıklamaya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Kastını aşan ciddi bir yanlış anlama ile karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Şahsen müftümüzün basına yansıdığı şekliyle bunları ifade etmiş olmasına ihtimal vermiyorum” diyerek değerlendirdi.

Kurumun internet sitesinde yeralan açıklamaya göre, konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bunlar topluma ve tarihe mal olmuş çok önemli isimler. Her birinin arkasında çok büyük tarihi değerler mevcuttur. Bunları kadim sözcüklerin satır alarından çıkan manalarla değerlendirmek tamamen kastını aşan bir yorumdur. Bundan dolayı hiçbir kardeşimizin incinmesini istemeyiz. Tamamen kastını aşan, yanlış ve zorlama bir yorumdan kaynaklanıyor” diyerek şöyle devam etti:

“İsmin Arapça’daki diğer adı alemdir. Alem aynı zamanda arkasında önemli erdemleri, faziletleri, sembolleri, simgeleri bulunduran kelime ve kavramlardır. Toplum, hem Türkiye’de, hem de dünyanın muhtelif yerlerinde bu isimleri verirken, hiçbir zaman kadim sözcüklerde yüzlerce manası olan herhangi bir kelimeyi dikkate alarak o isimleri vermezler. Bunu düşünmek, bu şekilde eleştirmek dahi abesle iştigaldir.”


Etiketler: , , ,


Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

Erdoğan yine böbürlendi!

Başbakan Erdoğan, 81 ilden gelen şehit ve gazi yakını ailelerle Ankara Vilayetler Evi'nde iftar yemeğinde bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, çözüm sürecine de değindi.

Cemaatçı vekil yandaş gazeteciyle böyle kapıştı!

Cemaat yanlısı bağımsız Milletvekili İdris Bal ve yandaş gazeteci Abdülkadir Selvi, cemaate yapılan operasyonların tartışıldığı canlı yayında birbirine girdi. İkili arasında hakaretler havada uçuştu.

Öz hakkında soruşturma açıldı!

Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunduğu Ergenekon davalarının ünlü savcısı Zekeriya Öz hakkında, soruşturma açıldı.

İhsanoğlu: Bu millet sahipsiz değildir!

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, İzmir'de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • http://profile.yahoo.com/KU6IZPXZUVLPZN3NOZNQYYGQVY a

  Aslında doğru söylemiş, ben müftüyü tebrik ediyorum. Çünkü Kuran’dan isim koyacağım diye çocuğuna acaip isimler koyanlar var. Ayrıca Kuran’da geçen her kelime güzel anlam taşımaz.

  Ayrıca müftü çocuklara illa arapça değil, Özgür, Barış, Sevgi gibi isimler de koymak güzeldir demiş. Tebrik ediyorum.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002031744688 Mehmet Özbek Özbek

  saydığı isimleri zaten koyan yok eskiden koymuş kafasız cahiller öyle isim koyarak kendilerini allaha hoş görünecceklerini sanan safdirikler.. günah işlerler günahlarını çocuklarının üzerinden ak  lamaya çalışırlar aynı bu gün olduğu gibi yaparlar ederler sonra allah ile temizlemeye çalışırlar

 • amistad_amistad

  Nezaman şekilciliği bırakıp gerçeklerle yüzleşeceğiz çok merak ediyorum. Düğünde oynanmaz,isim konulurken dikkat et,hanımını kapat başkasının hanımına salyaların akarcasına bak,ibadetini orda değil burda yap,sol ayağınla girme sağ ayağınla gir, sol elle yazma yemek yeme sağ elle yaz yemek ye,15 yaşında kız çocugunu evlendir,kadının hakkı yok,sırtından sopayı karnından sıpayı eksık etme, ucube gibi gibi. Daha yüzlerce binlerce hurefelerin söylediği saçma batıl inanışlar. Bunlarla uğraşacağımıza sizlerde kuranda yazan ve bulunmayı bekleyen mucizelerle uğraşıp insanları dinden soğutmak yerine dine bağlasanız. Örnekmi rahman 19-20, furkan 53, şura 29, rahman 33, neml 88, embiya 33, nur 43, hicr 22, kıyame 1-4, yunus 61, ali imran 7, rad 15, isra 44, haşr 1, rad 13, yunus 57, bakara 29 Bunun gibi okadar keşfedilmeyi bekleyen ayetler varki, kafamız birde bunlara çalışsa işte ozaman ALLAH yolunda ibadet etmiş olursunuz.

 • canf59

  Bu konuda katılıyorum. ama isimlerin Türk ismiyle sınırlandrılması çok yalnış. isimle Türklük bitmez.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002689918720 Nur Büyükyılmaz

  zaten biz türküz arapça isimlere gerek yok…yani bana kalsa tüm arapça isimleri yasaklarım…

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000397231238 Deniz Yücekaya

  vay bekir ! demek deve yavrusu bende diyorum bu çocukta bir hayvanlık var şimdi öğrendim . müftü sen yıllardır nerdeydin memelektet deve , put , zalim , bela, şererfsiz dolmuş senin aklın başına yeni gelmiş seni kınıyorum müftü.

 • 3000_ADAM

  TAYYİP İSMİ EN SAKINCALISI !!

 • Yusuf_89

  oglunuz olursa ya mustafa yada kemal koyun cünkü bakarsin onun gibi biri olmassada onun ideolojisini tasiyan biri olupda basa gelir …

 • Jazz Man

  Al sana bir badem daha… Elalem hangi çağda yaşıyor, sen nelerle uğraşıyorsun? Tüh senin örümcek bağlamış beynine (var mı bilemiyorum)!

 • srp_a

  Anlamlarını bilmeden sırf populer diye yada farklı olsun diye, çocuklarında birgün yetişkin birey olacağını düşünmeden konulan saçma sapan isimler var.. anne babalar isim koyarken çocuğun bir ömür kullanacağını düşünmeli. müftüyü uyarısı konusunda haklı buluyorum.

 • http://twitter.com/Rraskolnikovv gökçen

  müftünün canı mı sıkılmış da konuşmayapmış :)

 • antalyali

  ülkedeki en büyük sakınca senin gibilerine makam mevki vermektir…

 • http://twitter.com/SahinAC ŞAHİN

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kastını aşan bir değerlendirmede bulunmuş. 

 • erdem ertan

  diyanetten zaten başka bir açıklama beklenemezdi.müftüde kabahat sana ne bırak çocuklarını aşağılasınlar.bu arada müftünün sözüne tepki gösterenlere tavsiyem çocuklarınıza stupid,liar,rogue,whore gibi isimler koyun.nasılsa devir ingilizce devri bir sürü mağaza dükkan pek seviyor ingilizce isimler kullanmaya çocuklara da koyulabilir.boşverin manalarını maksat ingilizce olsun.çocuğunuzun değeri artar.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1535262341 Arif Ozan Karatopak

  bazı nateryalist kafalardan çıkan yorumlara bakıyorum da. Komiksiniz. O kadar kaptırmışsınız ki kendinizi , çocuklara isim yerine kod verelim gitsin diyeceksiniz neredeyse. Sizin çocuğunuz olursa KF1500 koyarsınız. Tam olur…

 • telkablo

  Abi  sen  Tam,
  Başbakan  veya(belki) bakan   olacak   adamsın….
  Allah  seni  başımızdan  eksik  etmesin.
  Ama  senin  gibi  birisine  zaten  ihtiyaç  yok,
  Senden  çook  var.
  Nalet  olsun……..