DOLAR/TL
2,1394 % -0,49
EURO/TL
2,9570 % -0,48
ALTIN ONS $
1.293,32 % 0,77
EURO/USD
1,3816 % -0,02
BIST 100
72.411,31 % -1,04
FAİZ
9,73 -0,11
BRENT PETROL $
109,87 % 0,70

Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Emekliye çifte müjde

Ekim 1, 2012 |

Emeklilerin basamak farkından doğan paraları hesaplara yatmaya başladı.

SGK’dan Bağ-Kur emeklisine çifte müjde! Emekli maaşını yükseltmek için basamak satın alan Bağ-Kur’luların aylıkları iyileştirildi; 4-7 bin lira arasındaki farklar da hesaplara yatmaya başladı.

Dört gözle intibak zamlarını bekleyen işçi emeklilerinden sonra Bağ-Kur emeklilerine de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) müjdeli haber geldi! SGK, Bağ-Kur sigortalısıyken emekli maaşının yüksek olması için basamak satın alanlara yönelik bir çalışma yaptı. SSK emeklileri için yapılan intibak düzenlemesi çerçevesinde Bağ-Kur’luların durumunu da masaya yatıran SGK, satın aldıkları basamak ücretini yatırdıktan sonra emekli olanların maaşlarını artırdı. Basamağını yükseltenlerin maaşında, geçmişte aldıkları basamak karşılığında bir iyileştirme yapıldı. Ayrıca, bu iyileştirme ile geçmişe dönük maaş farkları da hesaplanıp, hak sahibi oln Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına yatmaya başladı.

7 BİN LİRALIK FARK ÜCRETİ

SGK kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Türkiye genelinde basamak satın alarak emekli olan yaklaşık 3 bin 500- 4 bin Bağ- Kur’lu bulunuyor. Bu emeklilerin geçmişe dönük alacakları farkın miktarı da 4 ila 7 bin lira arasında hesaplanıyor. Yeni düzenleme ile hak sahibi olan Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına farklar yatırılıyor. Yetkililer, durumunu merak eden Bağ-Kur emeklilerinin maaş hesaplarına bakmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Bu durumdan faydalananlar, hesaplarında hem iyileştirilmiş maaşlarını hem de maaş farklarını görüyor.

MAĞDURİYET GİDERİLDİ

SGK, yaptığı çalışma ile Bağ-Kur’dan basamak satın alarak emekli olanların mağduriyetini giderdi. 5510 Sayılı Kanun’dan önce Bağ-Kur’lular bulundukları basamağa göre prim ödüyordu. Yani Bağ-Kur’lu olduklarında 1. basamaktan 12. basamağa kadar çıkabiliyorlardı. 12. basamaktan sonra, isteğe bağlı ve 2 yılda bir yükseltme yapılıyordu. Bağ-Kur’lu; seçtiği basamağa kadar tercih yaparak ve kurumca hesaplanan tutarı ödeyerek, bu hakkı kazanıyordu. İşte bu durumda emekli olanların maaşlarında düzenleme yapıldı.


Etiketler: , , , , , ,


Sözcü'yü Takip Et
Sözcü Facebook
Sözcü Twitter
Sözcü Twitter

Elektrikte kriz var mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız , “20. Türkiye Uluslarası Enerji ve Çevre Fuarı’na katıldı.

‘Finansal operasyonlar artabilir’

AKP MKYK Üyesi Gedikli, cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlere yaklaşıldığı süreçte finansal operasyonların artabileceğini belirtti

Reel kesimin güveni arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), nisan ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni (RKGE) açıkladı.

Bank Asya’dan SPK açıklaması

Bank Asya, bazı basın yayın organlarında yer alan iddialar hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yaptı


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.